قاضی فدرال آمریکا فرمان ممنوعیت مهاجرت ترامپ را موقتا لغو کرد

بیش از ۶۰ هزار روادید آمریکا به فرمان ترامپ باطل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک قاضی فدرال در ایالت واشنگتن آمریکا اجرای فرمان بحث‌برانگیز ممنوعیت ورود مسافران و مهاجران از ۷ کشور مسلمان را موقتا لغو کرد، و شرکت‌های هواپیمایی باردیگر اقدام به سوار کردن مسافران از کشورهای منع شده به مقصد آمریکا کردند.

در پی صدور این حکم، مقامات دولتی آمریکا با شرکت‌های هواپیمایی تماس گرفتند تا اجازه سفر افرادی که پیش از این منع شده بودن را بدهند. در همین حال کاخ سفید در بیانیه‌ای از وزارت دادگستری خواست تا «در اولین فرصت ممکن» علیه حکم «بیشرمانه» قاضی دادگاه فرجام بخواهد. اما چند دقیقه بعد این بیانیه باردیگر منتشر و واژه «بیشرمانه» از آن حذف شد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است «فرمان رییس جمهوری برای حفاظت از میهن صادر شده و او از نظر قانونی مسئول حمایت از مردم آمریکاست».

به نوشته روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، حکم قاضی فدرال، جیمز روبارت، یک رویارویی حقوقی بین رییس جمهوری آمریکا و شاخه‌ای از قوه قضاییه در این کشور است.

قاضی روبارت در بیانیه خود نوشت: «براساس شواهدی که امروز به دادگاه ارائه شد، به این نتیجه رسیدم که باید به وظیفه قانون اساسی خود عمل کنم».

حکم این دادگاه موقتی است و باید در دادگاه بالاتر مورد رسیدگی مجدد قرار بگیرد.

وزارت دادگستری و خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد بر اساس فرمان ترامپ بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار روادید ورود به آمریکا باطل شده است.

وزارت دادگستری در بیانیه ای گفت «مشغول بررسی حکم دادگاه است و اقدام بعدی را اعلام خواهد کرد». یک مقام وزارت خارجه هم گفت با وزارت امنیت ملی «در ارتباط نزدیک است و تیم حقوقی مشغول بررسی تاثیر این حکم بر روند اداری می‌باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size