کاخ سفید: شهرک‌های اسراییلی به صلح خاورمیانه «احتمالا کمک نمی‌کنند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، پنجشنبه شب اعلام کرد که توسعه شهرک‌های اسراییلی احتمالا به صلح خاورمیانه کمکی نمی‌کنند. این تغییر موضع آشکار نشان از رویکردی شدیدتر نسبت به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل دارد.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: «اگرچه به باور ما شهرک‌های موجود مانعی در راه صلح نیستند، اما ساخت شهرک‌های جدید یا توسعه آنها در دیگر مناطق، ممکن است کمکی در رسیدن به این هدف نکنند».

این بیانیه بعد از آن صادر شد که نتانیاهو قول داد ساخت اولین شهرک در کرانه غربی را بعد از دو دهه «هرچه سریعتر» آغاز کند. نتانیاهو قرار است ۱۵ فوریه با ترامپ در کاخ سفید دیدار کند.

اسپایسر گفت: «دولت ترامپ هنور رویکردی رسمی در مورد شهرکسازی‌ها اتخاذ نکرده، و آماده مذاکره با نتانیاهو در سفر آتی او به آمریکاست».

به گزارش والستریت ژورنال، ترامپ در اولین هفته از ریاست جمهوری خود، رهبران جهان ، از دوست و دشمن، را مورد خطاب تند قرار داده است. از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بخاطر آزمایش موشکی، تا قطع ناگهانی گفتگوی تلفنی با نخست وزیر استرالیا، هنگام مذاکره در باره قرارداد استقرار پناهجویان که یادگار باراک اوباما، ریاست جمهوری پیشین آمریکا است.

ترامپ روز یکشنبه با نتانیاهو تلفنی گفتگو و در باره تهدیدهای ایران مذاکره کرد، گفتگویی که نتانیاهو آن را «بسیارگرم» توصیف کرد.

بیانیه پنجشنبه کاخ سفید تغییری آشکار در سیاست‌هایی است که ترامپ و همراهانش در رقابت‌های انتخاباتی اعلام کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید