پای اورانگوتان‌ها هم به برنامه‌های دوست‌یابی باز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تعدادی کَپی در یک پارک حفاظت‌شده حیوانات در هلند، به تصاویر دیگر همنوعان خود ابراز علاقه‌ کرده‌ و با دیدن عکس دیگر کپی‌ها در یک تبلت خشونت را کنار گذاشته و مهربان‌تر شده‌اند. کَپی‌ها جانوارانی از شاخه انسان‌واران بوده و شامل گیبون، اورانگوتان، شامپانزه و انسان هستند.

در اتفاقی جالب رفتار تهاجمی تعدادی از حیوانات موجود در پارک حیات‌وحش نخستی‌سانان آپنویل در نزدیکی شهر آپلدورن هلند با دیدن عکس‌های همنوعانشان تغیر کرده و به مهربانی گرائیده است. رسانه‌های هلندی از این موضوع با نام "تیندر اوراگوتان‌ها" یاد کرده‌اند. تیندر یک برنامه معروف دوست‌یابی است.

محققان می‌گویند: میمون‌ها پس از دیدن تصویر همنوعان خود، دکمه‌ای روی صفحه نمایش تبلت را فشار می‌دهند. به گفته محققان واکنش میمون‌ها از روی شیوه و شدت لمس دکمه روی صفحه بررسی و اندازه‌گیری می‌شود.

مسئولان پارک حیات‌وحش می‌گویند این برنامه تحقیقاتی که توسط محققان دانشگاه لیدن انجام می‌شود ممکن است در آینده به توسعه یک برنامه آموزشی برای حیوانات بیانجامد.

روزنامه محلی دی‌سناتور می‌گوید: مسئولان پارک حیات‌وحش آپنویل می‌خواهند قبل از انتقال اورانگوتان‌های نر به هلند، با نشان دادن تصویر آنها به اورانگوتان‌های ماده علایق و ترجیحات آنها را بررسی کنند.

نتایج اولیه نشان داد که بونوبوها به شدت به تصاویری که رفتار مثبت دیگر همنوعان خود مانند، رفتارهای جنسی و یا جستجوی شپش را نشان دهد، واکنش نشان داده‌اند.

بونوبو یا شامپانزه کوتوله گونه‌ای شمپانزه در معرض انقراض ‌است. در حال حاضر بونوبوها تنها در بخشی از جمهوری دموکراتیک کنگو در آفریقا زندگی می‌کنند.

اين مطالعه همچنین نشان داد که نخستی‌سانان نسبت به احساسات همنوعانشان توجه نشان داده‌اند. مسئولان پارک می‌گویند ما فهمیده‌ایم که به عنوان مثال بونوها از اجزای بدنشان و زبان بدن برای نشان دادن احساساتشان استفاده می‌کنند. با اینحال این مطالعه برای بررسی رفتارهای اورانگوتان‌ها ناموفق بوده است. ساموبیا اورانگوتان ماده این پارک حیات‌وحش پس از دیدن تصویر یک اورانگوتان نر به عنوان عاشق و یا شریک زندگی احتمالی در آینده، به شدت عصبانی شده و تبلت را شکسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size