لغو تعرفه رومینگ تلفن همراه در اتحادیه اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا اعلام کرد تعرفه رومینگ تلفن همراه در تمامی کشورهای این اتحادیه از تاریخ ۱۵ ژوئیه کاملا برداشته می‌شود، و شرکت‌های مخابراتی اروپا در مورد هزینه استفاده از شبکه‌های یکدیگر به توافق رسیدند.

این گامی بزرگ در راه ایجاد یک بازار دیجیتالی متحد در سراسر اروپاست، و نمایندگان پارلمان اروپا موافقت کردند تا بازار خدمات رومینگ را مورد بازنگری قرار دهند.

طرح اولیه این توافق ۲ سال پیش در قالب «بازار متحد دیجیتالی» در کمیسیون اروپا اعلام شد، که براساس آن قوانین کشورهای مختلف در زمینه تجارت دیجیتالی و مخابرات موبایلی یکسان می‌شود.

این طرح ابتدا با مخالفت شرکت‌های مخابرات کشورهای مختلف روبرو شد، که نگران سود خود بودند، در حالی که مصرف‌کنندگان نیز از محدودیت استفاده از اینترنت در هنگام رومینگ شکایت داشتند.

کمیسیون اروپا به همراه پارلمان و شورای اروپا در مورد قیمت‌های عمده‌فروشی رومینگ به توافق رسیدند و آن را برای تمامی کشورهای عضو اعلام کردند.

آندروس آنسیپ، معاون مدیرعامل کمیسیون اروپا در امور بازار واحد دیجیتالی به سایت ZDNet گفت: «این توافق آخرین قطعه پازل است. از ۱۵ ژوئیه شهروندان اتحادیه اروپا می‌توانند در سراسر این قاره سفر کنند بدون آنکه هزینه‌ای بابت رومینگ پرداخت کنند».

طرح بازار واحد دیجیتالی در طی سه سال گذشته بارها در پارلمان اروپا مطرح شد، اما هر بار کشورهای مختلف در باره چگونگی اجرای آن مشکل داشتند و نمی‌توانستند در مورد قیمت رومینگ به توافق برسند.

براساس این توافق قیمت هر دقیقه مکالمه تلفنی ۳.۲ سنت، SMS ۱ سنت، و هر گیگابایت داده دیجیتالی ۷.۷ یورو تعیین شده است که به مرور کاهش یافته و به ۲.۵ یورو در سال ۲۰۲۲ خواهد رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید