ترامپ تلفن را به روی نخست وزیر استرالیا قطع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در اعتراض به توافق استرالیا و دولت اوباما درباره استقبال از پناهجویان در آمریکا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری جدید ایالات متحده تلفن را به روی نخست‌وزیر استرالیا قطع کرد.

به گزارش واشنگتن پست، ترامپ حین گفت‌وگوی تلفنی با مالکوم ترنبول از لزوم پذیرش پناهجویانی که استرالیا به آنها اجازه ورود نداده، توسط آمریکا به شدت عصبانی شده و تلفن را به روی ترنبول قطع کرد. این پناهجویان در شرایطی ناگوار که اعتراضات بسیاری را در پی داشته، در جزیره نگاه داشته می‌شوند.

استرالیا از نزدیک‌ترین هم‌پیمانان آمریکا به شمار می‌آید و یکی از کشورهای به اصطلاح "فایو آیز" به شمار می‌آید. "فایو آیز" یا پنج‌ چشم، یک پیمان‌نامه امنیتی است که بین پنج کشور نیوزلند، ایالات متحده، استرالیا، انگلستان و کانادا به امضاء رسیده است تا بتوانند در پروژه شنود الکترونیک با یکدیگر همکاری و تبادل اطلاعاتی داشته باشند.

با اینحال و علیرغم رابطه نزدیک دو کشور، ترامپ مخالف پذیرفتن پناهجویان در آمریکاست. واشنگتن پست از ترامپ نقل کرده که قبل از قطع کردن تلفن به ترنبول گفته این توافق بسیار بدی است.

مالکوم ترنبول از پاسخ در این‌باره طفره رفته و گفت از توجه شما به این موضوع متشکرم لیکن بهتر است که این تماس‌ها به صورت خاص و با صراحت انجام شود. لیکن می‌توانم تاکید کنم روابط دو کشور بسیار مستحکم است.

بر خلاف گزارش واشنگتن، دو کشور گزارش متفاوتی از این مکالمه منتشر کرده‌اند. نخست وزیر استرالیا روز دوشنبه در این‌باره گفت دونالد ترامپ با توافقی که بین کانبرا و دولت اوباما در نوامبر سال گذشته انجام شد، موافق است و با پذیرش تعداد نامشخصی از 1600 مهاجری که در جزیره مانوس در پاپوا گینه‌نو و همچنین جزیر نائورو در اقیانوس آرام نگهداری می‌شوند، موافقت کرده است.

پیش از این نگرانی‌های درباره احتمال لغو این توافق از سوی ترامپ و به ویژه پس از دستور هفته گذشته او درباره منع موقت پذیرش مهاجرین و ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور به ایالات متحده وجود داشت.

پس از انتشار گزارش واشنگتن‌پست، دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: " آیا این عاقلانه است؟ دولت اوباما با پذیرش هزاران مهاجر غیرقانونی از استرالیا موافقت کرده است. چرا؟ این توافق احمقانه را بازبینی خواهم کرد."

همزمان با این موضوع، آمریکا گزارش‌های منتشر شده درباره تهدید مکزیک از سوی ترامپ را نفی کردند. در روزهای گذشته گزارش شد که ترامپ، انریکو پینا نتو، رئیس جمهوری مکزیک را تهدید کرده که برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر، به مکزیک نیرو خواهد فرستاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید