استقبال دو سناتور ارشد آمریکایی از واکنش دولت ترامپ به آزمایش موشکی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باب كوركر و جان مک‌کین دو سناتور ارشد جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا با استقبال از موضع دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور علیه آزمایش موشکی ایران، آن را دلگرم كننده توصيف كرده و بيانيه كاخ سفيد را نشان از «جديت دولت پرزيدنت ترامپ عليه رفتارهاى متخلفانه ايران» دانسته‌اند.

دولت ترامپ روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه 31 ژانویه و 1 فوریه، هشدارها و واكنش‌هاى شديد اللحنى نسبت به اين در قبال آزمايش اخير موشك بالستيك داشته است.

روز چهارشنبه، مایکل فلین مشاور امنیت ملی آمریکا در میان کنفرانس خبری سخنگوی کاخ سفید حاضر شد و نسبت به آنچه «شلیک تحریک آمیز» یک موشک بالیستیک توسط ایران نامید، هشدار داد.

فلین خاطرنشان کرد: «ترامپ شدیدا منتقد توافقنامه‌هایی است که میان دولت اوباما (رئیس جمهوری سابق آمریکا) و ایران منعقد شده و همچنین از سازمان ملل متحد به خاطر ضعف و بی تاثیری‌اش در برابر ایران انتقاد کرده است. ایران به جای قدردانی از آمریکا به خاطر آن توافق‌ها، گستاخ‌تر شده است. از امروز، ما (اقدامات) ایران را رسما ً تحت نظر قرار می دهیم».

به گزارش صداى امريكا به نقل از نشريه «پلوتيكو»، باوب کورکر نماينده ارشد كنگره امريكا، روز چهارشنبه با مایکل فلین مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا ديدار كرده بود و در پى اين ديدار بيانيه‌اى صادر گرد.

در بيانيه كوركر آمده است: «جدیتی که پرزیدنت ترامپ در برابر تهدیدهای ایران علیه منافع آمریکا دارد، من را دلگرم می‌کند».

کورکر افزود مشخص است اقدامات ایران نادیده گرفته نمی‌شود و آن‌ها بابت رفتارهای متخلفانه شان پاسخگو خواهند بود.

در همين راستا، جان مک‌کین رئیس کمیته خدمات نیروهای مسلح سنای آمریکا با استقبال از موضع جديد دولت ترامپ در قبال ايران، اظهارات فلین را «ایستادگی کاخ سفید در برابر تهاجم ایران» نامید.

وزير دفاع ايران چهارشنبه، با تأييد آزمایش موشکی اخير كشورش در واكنش به نشيت شوراى امنيت سازمان ملل گفت كه اين آزمايش "هیچ مغایرتی با برجام و قطعنامه 2231 ندارد.
اما نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل این آزمایش موشکی را «مطلقا غیرقابل قبول» خطاب کرد و گفت این آزمایش تخطی از قطعنامه 2231 شواری امنیت است که در سال 2015 به تأیید رسیده و امضا شده است.

هیلی تاكيد كرد كه ایران از آزمایش موشک های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هستهای منع شده است، و بنا به اطلاعات بدست آمده، موشک «خرمشهر» با باری 500 كيلويى قادر به طی مسافتی 300 کیلومتری بوده است.

هيلى، با تاكيد بر اينكه چنین موشکی قابلیت حمل سلاح هسته ای را دارد ، گفت: قطعنامه سال گذشته صادر نشده که صرفا این کار انجام شود بلکه آنها باید بدانند که این کار را کردیم تا به آن احترام گذاشته شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید