چرا سوئد تقريبا از هر نظر بر کشورهای دیگر برتری دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اگر سوئدی هستید می‌توانید احساس افتخار کنید. سایت «مجمع جهانی اقتصاد»، ۳۰ ژانویه در مقاله‌ای دلایل برتری سوئد نسبت به کشورهای دیگر جهان را برمی‌شمارد.

کسب و کار در سوئد بسیار آسان است. این کشور در طبقه بندی سالانه «فوربس»، برای بهترین کشور در کسب و کار، رتبه اول را دارد. برای مقایسه کشور قدرتمند آمریکا در جایگاه ۲۳ این طبقه بندی قرار دارد.

۱۰ سال پیش سوئد رتبه ۱۷ را داشت، اما از آن زمان تا کنون این کشور با اتخاذ راهکارهایی به رتبه اول رسیده است. به نوشته فوربیس، «در طی دو دهه این کشور اقدام‌هایی در جهت کاستن از مقررات و بودجه رفاهی خود انجام داده است. این کشور اکنون خواستگاه چندین صنعت پیشرو مانند مارک های مشهوری همچون ولوو، الکترولوکس، اریکسون، ایکیا و اچ اند ام است.

فوربس ۱۳۹ کشور جهان را از نقطه نظر ۱۱ عامل، همچون نوآوری، مالیات، فن‌آوری، سطح دیوانسالاری، عملکرد بازار بورس طبقه بندی کرده است.

مجمع جهانی، اقتصاد سوئد را از نظر شاخص رقابت جهانی در مرتبه ششم قرار داده است. «رشد مستحکم ۳.۷ درصد در سال ۲۰۱۶، و موفقیت در کاستن از کسر بودجه در سال ۲۰۱۵، و رسیدن از مرتبه ۳۰ به ۲۲».

«بازار کار در سوئد به خوبی عمل می‌کند، و نرخ اشتغال بالاست، و درصد بالایی از نیروی کار را زنان تشکیل می‌دهند».

سوئد در شاخص جهانی شکاف جنسیتی در سال ۲۰۱۶ مقام ۴ام را داراست، و توانسته ۸۱ درصد شکاف جنسیتی را پر کند.

این کشور اخیرا شاهد حضور زنان به میزان بالایی در مشاغلی همچون قانونگذار، مقامات و مدیران ارشد بوده و به تساوی خوبی از نظر وزیران زن رسیده است.

سطح فساد در سوئد پایین است و این کشور مقام ۴ام را در شاخص شفافیت بین المللی دارد. این شاخص میزان فساد در دستگاه اداری را در ۱۸۶ کشور جهان اندازه‌گیری می‌کند.

اتحادیه اروپا کشور سوئد را در راس لیست نوآوری قرار داده است. این کشور در کنار دانمارک، فنلاند، آلمان، و هلند از «رهبران نوآوری» است، و بالاتر از میانگین کشورهای اتحادیه می‌باشد.

در این شاخص ۲۵ عامل اندازه‌گیری می‌شود. سوئد از نظر منابع انسانی- نیروی کار تحصیل‌کرده و ماهر- و کیفیت آموزش دانشگاهی در راس قرار دارد.

قدرت یک پاسپورت به تعداد کشورهایی است که می‌توان به آنها دسترسی بدون مانع داشت. سوئد و آلمان در راس جدول هستند. پاسپورت سوئدی جایگاه دوم را در قویترین پاسپورت جهان داراست.

در این شاخص تعداد کشورهایی که می‌توان به آنها بدون روادید سفر کرد ملاحظه می‌شود، با پاسپورت آلمانی به ۱۷۷ کشور و با پاسپورت سوئدی به ۱۷۶ کشور از ۲۱۸ کشور جهان می‌توان سفر کرد.

سوئد از نظر شاخص جهانی عمر در مرتبه سوم قرار دارد. نسل کهنسالان در سوئد از قدرت ویژه‌ای برخوردار است- میزان اشتغال آنها بالای متوسط است (۷۳.۶٪) ، آموزش (۶۸.۷٪).

کهنسالان از نظر ایمنی کاملا رضایتمند هستند (۷۳٪)، آزادی شهروندی (۹۴٪)، حمل و نقل عمومی (۶۵٪). سوئد تامین درآمدی بالایی دارد (۷)، با ۱۰۰ درصد متوسط درآمد بازنشستگی، و میزان فقر کهنسالان (۵.۳٪)، که ۳٪ زیر متوسط منطقه ای است.

سوئدی‌ ها به خوبی انگلیسی صحبت می‌کنند، و فقط هلندی‌ها و دانمارکی‌ها از آن‌ها بالاتر هستند.

از ۴ دهه گذشته زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی و متوسطه اجباری است، و رسانه ‌‌های انگلیسی زبان به راحتی در اختیار همگان قرار دارد.

به همین دلیل تعجب‌آور نیست که سوئد مقام اول را در شاخص شهرت و خوش‌نامی (۷۸.۳ واحد) دارد. این کشور مکانی عالی برای خانواده‌هاست - ۱۶ ماه مرخصی زایمان و مهد کودک‌های مجانی- دارای سرمایه‌گذاری بالا در زندگی سبز، رشد اقتصاد مطلوب، امنیت برای زنان، و شفافیت رسانه‌ای است، و از همه مهمتر کشوری بسیار زیبا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید