هشدار شدید اللحن رسمی آمریکا به ایران..آزمایش موشکی جان آمریکایی‌ها را تهدید می‌کند

تهران طی شش ماه گذشته اقدام به آموزش و مسلح سازی حوثی‌ها برای حمله به کشتی‌های اماراتی و سعودی و تهدید کشتی‌های آمریکایی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه 1 فوریه، رسما به ایران به خاطر انجام آزمایش موشک بالستیک، هشدار شددی اللحن داد؛ اقدامی که نشان می‌دهد دولت جدید ایالات متحده، سیاست سخت‌گیرانه‌تری نسبت به ایران اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ژنرال مایکل فلین مشاور امنیت ملی آمریکا، در نطقی، رسانه‌ای گفت: «ایالات متحده چهارشنبه به ایران رسما به خاطر فعالیت‌ بی‌ثباتی آورش پس از اجرای آزمایش موشکی در ابتدای هفته، هشدار داد».

فلین گفت که آزمایش موشکی ایران، جان آمریکایی‌ها را به خطر می‌اندازد.

او افزود: «اقدام‌های اخیر ایران از جمله شلیک موشک بالستیک که اقدامی تحریک کننده است و همچنین حمله به ناوچه نیروی دریایی سعودی توسط شبه‌نظامیان حوثی پشتیبانی شده از سوی ایران، به جامعه جهانی نشان می‌دهد که اقدام‌های ایران در ایجاد بی ثباتی در منطقه خاورمیانه، همچنان روشن و ادامه دار است».

او افزود: «آزمایش موشک بالستیک توسط ایران، نقض آشکار قطعنامه 2231 شورای امنیت ملی است که ایران را از هر نوع فعالیت موشک‌های بالستیکی قادر به حمل کلاهک اتمی منع می‌کند».

مشاور امنیت ملی دولت آمریکا ادامه داد: «نقض قوانین بین‌المللی در ایران مساله‌ای ادامه دارد است که این موارد تازه‌ترین آن‌ها بود. ایران طی شش ماه گذشته اقدام به آموزش شبه‌نظامیان حوثی و مسلح سازی آن‌ها برای حمله به کشتی‌های اماراتی و سعودی و تهدید کشتی‌های آمریکایی و کشورهای هم‍پیمان کرد که از دریای سرخ عبور می‌کنند. ایران به تهدید دوستان ایالات متحده در منطقه ادامه می‌دهد».

او گفت که دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در تعامل با تهدیدهای تهران و فعالیت‌هایش در قاچاق اسلحه، پشتیبانی از تروریسم و دیگر نقض‌های معاییر بین‌المللی، ناکام ماند.

فلین تاکید کرد: «دولت دونالد ترامپ به شدت این اقدام‌های ایران را که امنیت، آسایش و ثبات را در سراسر خاورمیانه از میان می‌برد و زندگی آمریکایی‌ها را به خطر می‌اندازد، محکوم می‌کند».

او افزود: «ترامپ بارها به شدت از توافقنامه‌های میان ایران و دولت اوباما و سازمان ملل متحد انتقاد کرده است زیرا این‌ها توافق‌نامه‌هایی ضعیف و بی تاثیر هستند».

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «از امروز ما به ایران رسما هشدار می‌دهیم».

حسین دهقان وزیر دفاع ایران چهارشنبه با تایید انجام آزمایش موشکی توسط این کشور، گفت که این آزمایش، مغایرتی با توافق هسته‌ای و قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد ندارد.

کاخ سفید آمریکا دوشنبه 30 ژانویه اعلام کرد که ایران روز یکشنبه 29 ژانویه، اقدام به آزمایش موشک بالستیک کرده است.

از سویی به درخواست آمریکا، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه جلسه اضطراری خواهد داشت تا آزمایش اخیر موشک بالستیک از سوی ایران را مورد بحث قرار دهد.

اتحادیه اروپا سه‌شنبه 31 ژانویه هم از ایران خواست از «عمیق‌تر کردن بی‌اعتمادی» دست بردارد.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل، که بعد از توافق اتمی با ایران صادر شد، از ایران خواسته شده تا از آزمایش‌های موشکی خودداری کند. اما این دومین آزمایش موشکی ایران از ماه ژوئیه گذشته تاکنون است.

از سوی دیگر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، سه‌شنبه به آمریکا هشدار داد و از این کشور خواست به دنبال «بهانه» برای ایجاد «تنش‌های جدید» نباشد.

ظریف در کنفرانس خبری مشترک با جان مارک آیرو وزیر امور خارجه فرانسه گفت: «امیدواریم که برنامه دفاعی ایران از سوی ایالات متحدخ آمریکاب رای ایجاد تنش‌های جدید، بهانه قرار نگیرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size