ترامپ یک قاضی محافظه‌کار را برای دیوان عالی آمریکا برگزید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه قاضی نیل گورساچ را برای پست مادام العمری دیوان عالی آمریکا برگزید. گورساچ ۴۹ سال سن دارد و انتخاب او به این پست اکثریت محافظه‌کاران در دیوان عالی را حفظ کرده، و مباحثی همچون سقط جنین، کنترل اسلحه، مجازات مرگ و حقوق مذهبی را در دستور کار خود دارد.

گورساچ جانشین آنتونین اسکالیا، قاضی محافظه کار می‌شود که در ماه فوریه ۲۰۱۶ درگذشت. باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین آمریکا قصد داشت تا قاضی دیگری را جانشین اسکالیا کند، اما با مقاومت اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنای این کشور روبرو شد و از این کار بازماند.

گورساچ جوانترین عضو دیوان عالی آمریکاست، و می‌تواند برای ده‌ها سال آینده مسیر حرکت این نهاد مهم قضایی در آمریکا را رقم بزند.

ترامپ در ستایش از گورساچ گفت: «او مهارت‌های قضایی فوق العاده، ذهنی روشن، انضباطی قوی، و حمایت هردو حزب آمریکا را دارد».

گورساچ یک روشنفکر محافظه کار بحساب می‌آید که رساله‌ای در مخالفت با «یوتنیشیا» یا خودکشی حمایت شده نوشته است.

یک مقام ارشد دولتی که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت انتخاب گورساچ در تعارض با انتخاب‌های دیگر برای دیوان عالی در دوره‌های اخیر بوده است. در گذشته معمولا قاضی‌هایی برای دیوان عالی انتخاب می‌شدند که حوزه قضاییه آنها در مناطق شرقی آمریکا بوده است، در حالیکه گورساچ از ایالت کلورادو، درغرب میانه آمریکا آمده که در کار پرورش اسب و تفریح‌های میدانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید