حبس شدن شماری از کارکنان شرکت گوگل در آمریکا پس از دستور ترامپ برای محدودیت روادید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی صدور حکم اجرایی ممنوعیت روادید برای هفت کشور از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، شرکت گوگل از آن دسته از کارکنان خود که نام کشورشان در این فهرست قرار دارد، خواست خاک آمریکا را ترک نکنند و دراین کشور باقی بمانند.

شبکه خبری CNN شنبه 28 ژانویه گزارش داد: «شرکت گوگل در توصیه‌های داخلی خود از آن دسته از کارکنانش که کشورشان در این فهرست قرار گرفته، خواسته است تا زمان برداشته شدن ممنوعیت اعمال شده، از سفر به خارج از آمریکا خودداری کنند».

این گزارش می‌افزاید: «گوگل در پاسخ به آن دسته از کارکنان خود که پرسیده‌اند من یکی از افرادی هستم که نام کشورم در این فهرست قرار گرفته است، آیا می‌توانم به خارج از آمریکا سفر کنم؟ گفته است: لطفا تا زمانی که این ممنوعیت برداشته نشده است به خارج از آمریکا سفر نکنید».

بنابراین با توصیه هایی که شرکت گوگل به این دسته از کارکنان خود ارائه داده است، عملا این افراد در خاک آمریکا گرفتار و محبوس شدند.

در متن نهایی دستور العمل اجرایی روز جمعه به امضای رئیس جمهوری آمریکا رسید، دوره تعلیق روادید کشورهای هدف به 90 روز افزایش یافته اما در قانونی که به آن استناد شده، فهرستی از این کشورها ارائه نشده است.

خبرگزاری‌ها نوشته‌اند: «گرچه سند نهایی فهرست دقیقی از کشورهای مورد نظر ارائه نمی‌دهد، اما وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد برای اتباع کشورهای عراق، سوریه، ایران، سودان، لیبی، سومالی و یمن در سه ماهه آینده روادید صادر نخواهد شد لذا از ورود اتباع کشورهای هدف به خاک این کشور ممانعت می‌شود. البته روادید دیپلماتیک از این قاعده مستثنی است».

دستور اجرایی ترامپ در بحث پناهجویان منع 120 روزه برای پذیرش پناهجو تعیین کرده است. این اقدام با هدف تامین زمان لازم برای تعیین ساز و کار بررسی صلاحیت پناهجویان، پیش از ورود آنها به آمریکا، صورت گرفته است.

دستور ترامپ همچنین تعداد پناهجویانی را که آمریکا قصد دارد در سال جدید میلادی پذیرش کند، به 50 هزار نفر کاهش داده است. «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا سقف فعلی پذیرش پناهجو را 110 هزار نفر در نظر گرفته بود.

در دستور روز جمعه ترامپ به جزئیات طرح دولت جدید آمریکا در بررسی صلاحیت پناهجویان اشاره نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید