۲۰۰مین سالگرد اختراع دوچرخه مبارک باد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چیزهای خوب می‌توانند محصول حوادثی فاجعه‌بار باشند. امسال ۲۰۰مین سالگرد اختراع دوچرخه است، که پیدایش آن مدیون آتشفشانی عظیم در سال ۱۸۱۵ در مجمع الجزایر اندونزی بود. خاکستر این آتشفشان چنان آتمسفر را انباشته کرد که جهان برای مدت کوتاهی سرد شد و محصولات کشاورزی را سرما زد.

یک نتیجه این سرما، کمبود علوفه در آلمان بود که باعث کشتار اسب‌ها در این کشور شد. در چنین شرایطی و برای جبران مافات، بارن کارل ون داریاس، یک اشراف زاده آلمانی، در سال ۱۸۱۷ موفق به ساخت اولین وسیله نقلیه دوچرخه شد.

این وسیله نقلیه چرخ‌های هدایت شونده ای داشت که راننده با قدم زدن آن را به جلو می‌برد. داریاس نام این وسیله را «ماشین دونده» گذاشت، اما بعدها فرانسوی‌ها آن را «ولوسی پد» نامیدند که معنی آن «بادپا» بود. این وسیله نقلیه به یکباره بسیار مد شد، اما به همان سرعت هم بعد از مدت کوتاهی از مد افتاد، تا اینکه در سال ۱۸۷۰، جیمز استارلی، دوچرخه ای را اختراع کرد که یک چرخ بزرگ و یک چرخ کوچک داشت. این دوچرخه جدید فقط برای افراد بیباک خوب بود که از عهده راندن آن بر‌می‌آمدند.۱۵سال بعد، جان استارلی، پسر عموی مخترع قبلی، دوچرخه بی‌خطری را اختراع کرد که ۲ چرخ یک اندازه داشت و چرخ جلوی آن قابل هدایت بود. این وسیله نقلیه بسرعت در میان بانوان محبوبیت پیدا کرد، و به نماد‌ توانمندی زنان تبدیل شد.

دوچرخه سواری بانوان باعث خشم محافظه کاران شد و چنین شایعه کردند که زنان دوچرخه‌سوار شهوت‌ران، بی‌ تربیت و عقیم هستند.

اما با همه این تفاصیل، دوچرخه نحوه رفت‌و‌آمد مردم را تغییر داد، و الهام بخش شیوه‌های جدید حمل‌ونقل شد.

در اواخر دهه ۱۸۹۰، ویلبر و ارویل رایت، در مغازه دوچرخه سازی خود موفق شدند تا طرح اولین ماشین پرنده خود را تکمیل کنند. آنها در سال ۱۹۰۳، با مهارتی که از دوچرخه سازی کسب کرده بودند، هواپیمای خود را ساختند و اولین پرواز آن موسوم به «کیتی هاک» را انجام دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size