اختلاف شدید آمریکا-مکزیک در پی لغو دیدار دو رئیس جمهوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه دامنه اختلاف‌ها بین دو کشور آمریکا و مکزیک را به شکلی بیسابقه افزایش داد، و رئیس جمهوری مکزیک سفر هفته آینده خود به آمریکا را لغو کرد.

لغو دیدار ترامپ با انریکو پنانیتو، رییس جمهوری مکزیک، برنامه تجدید مذاکرات بر سر قرارداد «تجارت آزاد آمریکای شمالی»، که سه کشور کانادا، آمریکا و مکزیک عضو آن هستند را منتفی کرد، و امکان خروج یکجانبه آمریکا از این قرارداد را افزایش داد.

ترامپ روز چهارشنبه به مقامات دولتی آمریکا دستور داد تا برای ساخت دیوار در مرز مکزیک برنامه‌ریزی کنند. ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی خود به ساخت دیوار اشاره و گفته بود مکزیک هزینه ساخت آن را باید بپردازد.

در واکنش به دستور ترامپ، پنانیتو در تویتر اعلام کرد مکزیک هزینه ساخت این دیوار را نخواهد داد، و ترامپ در پاسخ طی تویتی گفت در این صورت سفر پنانیتو به آمریکا«بهتر است لغو» شود. رییس جمهوری مکزیک هم در تویتر نوشت به آمریکا نخواهد رفت.

عصر روز پنجشنبه ترامپ در دیدار با نمایندگان جمهوریخواه در گنگره آمریکا گفت: «این دیدار بیهوده است، و من باید راه دیگری در پیش بگیرم».

شان سپایسر، سخنگوی کاخ سفید گفت برنامه‌ای در دست بررسی است تا واردات از کشورهایی که با آمریکا موازنه منفی تجاری دارند مانند کشور مکزیک- مشمول ۲۰ درصد مالیات شوند، و از محل این مالیات هزینه ساخت دیوار مرزی با مکزیک تامین شود.

در این دیدار نمایندگان جمهوریخواه از موضوع تعیین مالیات بر واردات پشتیبانی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید