ترامپ: به طور حتم منطقه‌ای امن در سوریه ایجاد خواهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که «به طور حتم» منطقه امنی در سوریه برای حمایت از غیر نظامی فراری از خشونت در کشورشان، ایجاد خواهد کرد.

ترامپ چهارشنبه 25 ژانویه در مصاحبه با شبکه ABC news گفت که اروپا با استقبال از میلیون‌ها پناهجوی سوری از سوریه و مناطق پر تنش دیگر در خاورمیانه، مرتکب اشتباه شد . او افزود: «دوست ندارم اکنون در این باره سخن بگویم».

او بدون ذکر جزئیات تاکید کرد: «به طور حتم منطقه امنی در سوریه ایجاد خواهم کرد».

پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش داده که بود در جریان سندی قرار گرفته که طی آن قرار است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قرار است دستورالعملی اجرایی امضا کند که طی آن از وزارتخانه‌های امور خارجه و دفاع می‌خواهد طرحی برای ایجاد منطقه امن برای غیرنظامیان پناهجو در داخل سوریه و کشورهای نزدیک به آن وضع کنند.

بنا بر این گزارش، در پیش‌نویس تهیه شده آمده است: «از وزارت امور خارجه می‌خواهم که با همکاری وزارت دفاع، طی 90 روز، طرحی برای ایجاد منطقه امن در سوریه و مناطق اطراف آن تهیه کند تا شهروندان سوری که از وطن خود مهاجرت کرده‌اند، در این منطقه در انتظار پناهندگی یا بازگشت به خانه و زندگی‌شان باشند».

در همین حال خبرگزاری آسوشیدتپرس گزارش داده است که پیش نویس دستور العملی اجرایی آماده شده که طی آن ترامپ، برنامه استقبال از پناهجویان سوری را به مدت 120 روز تعلیق می‌کند.

در صورتی که ترامپ به دنبال ایجاد منطقه امن باشد، این مساله بر میزان مداخله نظامی آمریکا در سوریه می‌افزاید و در حقیقت، بر خلاف روشی بود که باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا اتخاذ کرده بود.

چنانچه ترامپ بخواهد منطقه‌ای «پرواز ممنوع» بر فراز این منطقه ایجاد کند، این مساله نیازمند افزایش شمار نیروی هوایی آمریکا یا نیروی هوایی کشورهای هم‌پیمانش در سوریه خواهد بود. احتمالا نیاز به نیروی زمینی برای فراهم کردن امنیت هم وجود داشته باشد.

سند اولیه البته حاوی جزئیاتی درباره این منطقه امن، مکان برپایی آن و طرحی که حمایت از آن را بر عهده می‌گیرد، نیست. اردن، ترکیه و دیگر کشورهای همسایه سوریه، از میلیون‌ها پناهجوی سوری میزبانی می‌کنند.

بسیاری از اعضای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، برپایی چنین منطقه‌ای در سوریه را برای حمایت از غیرنظامیان در برابر نیروهای دولتی و متحدانشان، تایید می‌کنند.

ترامپ در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، خواستار برپایی منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه برای فراهم کردم پناهگاهی برای پناهجویان شده بود. ترامپ دولت اوباما را به ناکامی در تحقیق مناسب از پناجویان سوری که وارد ایالات متحده می‌شوند، برای تضمین وارد نشدن تروریست‌ها، متهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید