شاخص سهام نیویورک از مرز ۲۰ هزار واحد عبور کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاخص سهام نیویورک موسوم به داجونز، روز چهارشنبه از مرز ۲۰ هزار واحد عبور کرد. بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۹ این شاخص مسیر افزایش تدریجی خود را آغاز کرد، و با انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر سال گذشته ناگهان رشد آن شتابان شد.

هنوز یک هفته از آغاز کار ترامپ نمی گذرد، اما برنامه او برای راه‌اندازی پروژه‌های زیربنایی و لغو مقررات دست و پاگیر، باعث سرعت رشد بازار سهام شده است.

شاخص داجونز ۱۲۰ سال پیش تاسیس شد و معرف سهام ۳۰ شرکت بزرگ آمریکاست. سرمایه‌‌گذاران بر این باورند که ترامپ با برنامه‌های تجارت‌مدار خود از قبیل کاستن از مالیات‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری دولتی، کسب و کار را هرچه بیشتر رونق خواهد داد.

در ساعت‌های اولیه روز چهارشنبه، شاخص داجونز از مرز ۲۰ هزار عبور کرد و در تمام طول روز در این آستانه باقی ماند، و در پایان روز با ۸ دهم درصد افزایش به ۲۰۰۶۸ واحد رسید.

کارگزاران بورس نیویورک در طی روزهای گذشته بارها منتظر رسیدن شاخص به این مرز بودند، اما هربار شاخص به آن نزدیک می‌شد و باز عقب می‌کشید و کاهش می‌یافت. روز چهارشنبه هنگام عبور از این مرز کارگزاران در سالن معاملات بورس با شور و شادی بسیار از آن استقبال کردند.

شاخص داجونز، ۱۰۳ سال طول کشید تا در ماه مارس ۱۹۹۹ به مرز ۱۰ هزار واحد برسد. اما فاصله ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار را در ۱۸ سال طی کرده است.

با انتخاب ترامپ، شاخص داجونز ظرف ۴۲ روز از ۱۹ به ۲۰ هزار واحد رسید. این دومین بار است که شاخص با چنین سرعتی هزار واحد افزایش می‌یابد. سریع‌ترین افزایش هزار واحدی در ظرف ۲۴ روز در اوج رونق اقتصادی در سال ۱۹۹۹ اتفاق افتاد.

شاخص سهام نیویورک راهی طولانی برای رسیدن به مرز ۲۰ هزار واحد طی کرده است، و در این راه ۲ بار حباب آن ترکیده است. سقوط شاخص در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ منجر به چندین تریلیون دلار خسارت و کاهش ارزش سهام آمریکا شد.

با وجود افزایش شاخص سهام در روز‌های اخیر، سرمایه‌گذاران هنوز با احتیاط حرکت می‌کنند. اقتصاد جهانی چندان مستحکم نیست، قیمت سهام بسیار بالاست، و نوسان آن کم است. سرمایه‌گذاران با دیدن این سه نشانه می‌گویند امکان عقب گرد قیمت سهام وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید