روسیه نسبت به عزم ترامپ برای ایجاد منطقه امن در سوریه هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روسیه نسبت به تصمیم دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا برای ایجاد منطقه امن در سوریه، هشدار داد و آن را دارای «عواقب» دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دمتری پیسکوف، سخنگوی کرملین (کاخ ریاست جمهوری روسیه)، به روزنامه نگاران گفت که دونالد ترامپ موضوع برقراری منطقه امن برای پناهجویان سوری را با روسیه در میان نگذاشته است.

وی افزود: «شرکای آمریکایی ما در این مورد با ما مشورت نکردند.. مهم این است که این تصمیم اوضاع پناهجویان را بدتر نکند، لازم است همه عواقب آن بررسی شود».

از سوی دیگر، ترکیه، بار دیگر حمایت خود را با ایجاد مناطق امن در سوریه اعلام کرد. حسین مفتی اوغلو سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت که آنکارا در انتظار نتایج وعده های ترامپ در ایجاد مناطق امن در سوریه است.

وی افزود: «درخواست رئیس جمهور آمریکا برای انجام یک تحقیق را شنیدیم. مهم نتایج این تحقیق و توصیه های آن است.»

مفتی اوغلو بار دیگر موضع کشورش را نسبت به سوریه تکرار کرد و گفت که بشار اسد جایگاهی در آینده این کشور ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه گفت که برخی گروه‌ها در سوریه شاید نسبت به نتایج کنفرانس آستانه احساس ناامیدی کنند و شاید به آتش بس پایان دهند. وی گفت که دولت‌های ضامن که در کنفرانس شرکت کنند یعنی ترکیه، روسیه و ایران باید مانع این کار شوند.

خبرگزاری رویترز به سندی دست یافته که نشان می دهد، ترامپ در روزهای آینده فرمانی اجرایی را امضا خواهد کرد که بر اساس آن وزارتخانه‌های دفاع و امور خارجه آمریکا برای ایجاد منطقه امن در سوریه و کشورهای همجوار اقدام خواهند کرد.

پیش نویس این فرمان اجرایی می گوید: «وزارت امور خارجه با همکاری وزارت دفاع، موظف است ظرف 90 روز از تاریخ امضای این فرمان، طرحی برای ایجاد مناطق امن در سوریه و مناطق مجاور فراهم کنند، تا پناهجویان سوری در این مناطق در انتظار بازگشت به کشورشان یا ارسال آنها به کشوری ثالث بمانند».

از سوی دیگر، خبرگزاری آسوشیتد پرس، به نقل از پیش نویس فرمان اجرایی نوشته است که رئيس جمهوری آمریکا قصد دارد برنامه پذیرش پناهچویان سوری را به مدت 120 روز متوقف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید