ترکیه داعش و فتح الشام را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ترکیه، گروه‌های «داعش» و «جبهه فتح الشام» (النصره سابق) را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پنجشنبه 26 ژانویه یک منبع در وزارت امور خارجه ترکیه گفت که کشورش دو گروه دولت اسلام موسوم به داعش و جبهه فتح الشام (النصره سابق) را، به عنوان گروه‌های تروریستی می‌شناسد.

گروه النصره چند ماه پیش با اعلام قطع ارتباط خود با القاعده، به جبهه فتح الشام تغییر نام داد.

گروه جبهه فتح الشام، از سه روز گذشته، حملاتی علیه مواضع گروه‌های مخالف حکومت سوریه که گروه‌هایی میانه رو به شمار می‌آیند، آغاز کرده است. این گروه تهدید کرده گروه‌هایی که در مذاکرات صلح آستانه پایتخت قزاقستان که با میانجی‌گری روسیه و ترکیه برگزار شد، شرکت کرده‌اند را از میان خواهد برد.

منبع مسئول در وزارت امور خارجه ترکیه گفت که شاید این اقدام گروه فتح الشام، به خاطر این باشد که قصد مانع تراشی در مسیر مذاکرات صلح سوریه را دارد.

پیش از این حسین مفتی اغلو سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه، پنجشنبه 26 ژانویه گفت که آنکارا، در انتظار نتایج تعهدات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر برپایی منطقه امن در سوریه است.

او افزود که ترکیه از مدت‌ها پیش موافق چنین اقدامی بود.

ترامپ چهارشنبه گفته بود که به طور حتم «منطقه امنی در سوریه» برای پناه دادن فراریان از خشونت‌ها، برپا خواهد کرد.

برپایه سندی که خبرگزاری رویترز گزارشی درباره آن منتشر کرده، انتظار می‌رود ترامپ از وزارتخانه‌های دفاع و امور خارجه آمریکا بخواهد طرحی برای برپایی منطقه امن در سوریه ارائه دهند.

مفتی اغلو در جمع خبرنگاران در آنکارا گفت: «ما در جریان درخواست رئیس جمهوری آمریکا برای بررسی این موضوع قرار گرفتیم. مهم نتایج این بررسی و نوع توصیه‌هایی است که ارائه خواهد داد».

او همچنین تاکید کرد که ترکیه همچنان بر موضع خود مبنی بر ضرورت کناره‌گیری بشار اسد از قدرت در سوریه اصرار دارد.

او افزود: «شاید برخی از طرف‌ها در سوریه از پیشرفت‌هایی که در مذاکرات آستانه حاصل شد، ناخرسند باشند و قصد دارند آتش‌بس را به بن‌بست بکشانند». او افزود کشورهای ضامن آتش بس یعنی ترکیه، روسیه و ایران، باید مانع این اتفاق شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید