بریتانیا: اهمیت ویژه ای برای روابط خود با کشورهای عربی خلیج قائلیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا، پنجشنبه 26 ژانویه، در نشست کمیته پارلمانی درباره بحث پیرامون اوضاع خاورمیانه تاکید کرد که کشورش اهمیت ویژه‌ای را برای روابط با کشورهای عربی خلیج قائل است.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا، پیشتر در گفت‌وگو با شبکه العربیه، تاکید کرده بود که کشورهای خلیجی، برخلاف ایران، شریک استراتژیک بریتانیا به شمار می‌آیند.

وی درباره اوضاع سوریه بیان داشت که بریتانیا با روسیه در مورد نشست آستانه جهت رسیدن به توافق درباره بحران سوریه، همکاری می‌کند.

نشست آستانه روزهای 23 و 24 ژانویه با حضور نمایندگانی از دولت و اپوزیسیون مسلح سوریه با هدف با میانجی‌گری روسیه، ترکیه و ایران با هدف تثبیت آتش‌بس در سوریه برگزار شد.

وزیر امور خارجه بریتانیا تاکید کرد که پذیرش بشار اسد در دولت آینده سوریه با توجه به عدم مقبولیت وی از سوی مردم این کشور، سخت خواهد بود.

گفتنی است که علاوه بر مخالفان سوری، شماری دیگر از کشورهای حمایت کننده از مردم سوریه از جمله سعودی، ترکیه و نیز آمریکا اعلام کرده‌اند که بشار اسد نمی‌تواند نقشی در دولت آینده سوریه داشته باشد.

درباره لیبی، وزیر خارجه امور بریتانیا ابراز امیدواری کرد که سرلشکر خلیفه حفتر قانع شود که در آینده بخشی از دولت لیبی باشد. جانسون تاکید کرد که طی هماهنگی با روسیه و مصر، می‌تواند به پیشرفت‌هایی در بحران لیبی دست یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید