وزیر امور خارجه چین خواستار مدیریت اختلافات با آمریکا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

وانگ لی وزیر امور خارجه چین گفت این کشور خواهان گفتگو با دولت جدید آمریکا برای مدیریت اختلاف‌ها و ارتقا روابط دوجانبه است، مشروط به اینکه بر اساس احترام به منافع اصلی دو کشور مانند اصل «چین واحد»، باشد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، پیش از ادای سوگند در مورد اصل «چین واحد» ابراز تردید کرده بود، اصلی که پیش از این مورد پذیرش آمریکا بوده و بر اساس آن پکن بر تایوان خودمختار حق حاکمیت دارد.

از نظر چین، تایوان یکی از استان‌های این کشور است که برای بازگرداندن آن چین حق دارد از نیروی نظامی استفاده کند. این در حالی است که تایوان به نظام حکومتی مردمسالار خود مباهات می‌کند و علاقه‌ای برای پیوستن به چین ندارد.

وانگ لی، وزیر خارجه چین که در آستانه سال نوی چینی سخنرانی می کرد گفت مسیر آتی روابط چین-‌آمریکا «مورد توجه قرار گرفته است».

وانگ لی در یادداشتی که روز سه شنبه 24 ژانویه در وبسایت وزارت خارجه چین منتشر شد گفت: «ما حاضریم بر اساس پذیرس قطعی اصل چین واحد و با احترام به منافع یکدیگر با دولت جدید آمریکا گفتگو کنیم».

وانگ افزود که چین حاضر است «بر احترام متقابل، همکاری متمرکز، مدیریت و کنترل اختلاف‌ها بیافزاید، و توسعه روابط سالم چین- آمریکا را ارتقا دهد تا منافع بیشتری برای مردم دو کشور ببار بیاورد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید