«شمار کودکان فرانسوی مرتبط با جریان‌های جهادی 4 برابر شده است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانسوا مولان دادستان پاریس اعلام کرد شمار کودکان فرانسوی که در پرونده‌های مرتبط با «جریان‌های جهادی» متهم شده‌اند، طی یک سال گذشته از 13 تن به 51 تن افزایش یافته یا به عبارتی 4 برابر شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرانسوا مولان گفت: «برخی از آن‌ها نوجوانانی هستند که توسط شبکه‌های سوری و عراقی برای جهاد به این کشورها رفتند، برخی دیگر را نیروهای امنیتی از سفر منع کردند و برخی دیگر طرح‌هایی برای انجام عملیات در فرانسه دارند».

او ادامه داد که 10 تن از این کودکان، به اتهام ارتباط با رشید قاسم جهادی فرانسوی، تحت پی‌گرد هستند. به گفته او، قاسم که در عراق و سوریه حضور دارند، از راه شبکه اجتماعی تلگرام، این نوجوانان را تشویق به اجرای حملاتی در فرانسه می‌کند.

جان میشل هایات رئیس دادگاه بدوی در پاریس هم در این باره گفت: «در مقابله با این تحول که سال 2016 آغاز شد، 7 قاضی ویژه دادگاه‌های کودکان از مجموع 15 قاضی با تمرکز بر این پرونده‌ها موافقت کردند».

در مجموع 1236 پرونده در فرانسه با موضوع ارتباط با جریان‌های جهادی در جریان است که 355 متهم دارد. 112 تن از متهمان زن هستند.

دادستان پاریس بار دیگر به «خطر بازگشت» جهادی‌های فرانسوی که هم‌اکنون در عراق و سوریه حضور دارند، اشاره کرد.

او در این باره گفت: «داعش ضعیف شده و از شمار شبه‌نظامیانش کاسته شده است. مساحت منطقه‌ای هم که در تصرف خود دارد هم هر روزه کوچک‌تر می‌شود. روزی خواهد رسید که با بازگشت نجات یافتگانشان روبرو خواهیم شد».

او توضیح داد: «تا 693 فرانسوی رصد شده‌اند که در صفوف داعش می‌جنگند. 288 تن از آن‌ها زن و 20 تن دیگر کودک هستند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید