چین می‌گوید در صورت لزوم آماده رهبری اقتصاد جهانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک دیپلمات چینی روز دوشنبه 23 ژانویه، گفت در صورتی که کشورهای غربی از رهبری اقتصاد جهانی کناره‌گیری کنند، چین آماده است تا این نقش را بر عهده گیرد. چند روز پیش‌تر دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در مراسم ادای سوگند خود گفت از سیاست «اول آمریکا» پیروی خواهد کرد.

ژانگ جون، رییس دفتر امور اقتصاد بین الملل در وزارت امور خارجه چین در بیجینگ، به گروه کوچکی از خبرنگاران گفت: «اگر لازم باشد که چین نقش رهبری را به عهده بگیرد، این کشور باید این مسئولیت را بپذیرد».

سخنان ژانگ بعد از آن بیان شد که شی جین پینگ، رییس جمهوری چین هفته گذشته در مجمع اقتصاد جهانی در داووس سویس از جهانی شدن اقتصاد دفاع کرد و گفت اقتصاد حمایتی مانند آن است که «خود را در یک اتاق تاریک حبس کنیم».

ناظران آگاه بر این باور هستند که سخنرانی شی در داووس بیشتر علیه آن دسته از سیاستمدران غربی، مانند ترامپ بیان شد که به دنبال توجه به مسايل داخلی هستند.

به نوشته روزنامه وال‌ستریت ژورنال، بعد از آنکه دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در مراسم ادای سوگند در روز جمعه، تصویری منفی از جهانی شدن اقتصاد ترسیم کرد، ژانگ از نقش جدیدی که چین باید در اقتصاد جهانی اتخاذ کند سخن گفت.

ژانگ گفت: «اینکه مردم از چین می‌خواهند تا نقش رهبری داشته باشد، به خاطر تمایل این کشور به رهبری نیست، بلکه به دلیل عقب افتادن ناگهانی مقام نخست اقتصاد جهان است».

ترامپ روز جمعه گفت که آمریکا باید مرزهای خود را «از گزند کشورهای دیگر که محصولات ما را تولید می‌کنند، شرکت‌های ما را می‌دزدند و اشتغال را در کشور ما از بین می‌برند» محافظت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید