دادگاه عالی بریتانیا: تنها با موافقت پارلمان می‌توان از اتحادیه اروپا خارج شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی بریتانیا با صدور حکمی تاکید کرد که پارلمان باید با خروج این کشور از اتحادیه اروپا موافقت کند.

این خبر می‌تواند برای مخالفان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا امیدوار کننده باشد. 24 ژوئن 2016، دولت بریتانیا بر سر خروج این کشور از اتحادیه اروپا همه پرسی برگزار کرد. بر خلاف انتظارها، 51.9 درصد از شرکت کنندگان در همه‌پرسی به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند و در مقابل 48.1 درصد با این اقدام مخالفت کردند.

پس از اعلام نتایج همه‌پرسی، دیوید کامرون از نخست‌وزیری بریتانیا استعفا داد و ترزا می جانشین او شد.

برپایه سنت در بریتانیا، تا کنون پارلمان همواره نتایج همه‌پرسی‌ها را تایید کرده و بر خلاف آن رای نداده است چرا که خود را نماینده مردم و نظر آن‌ها می‌داند. با این وجود وضعیت کنونی در بریتانیا و جهان این احتمال را مطرح کرده که این بار شاید پارلمان، بر خلاف نتایج همه‌پرسی عمل کند؛ به ویژه این‌که لندن پایتخت بریتانیا شاهد تظاهراتی برای مخالفت با خروج از اتحادیه بود.

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کنونی، مسائل اقتصادی است. سران اتحادیه اروپا در نشستی که پس از همه پرسی بریتانیا برگزار کردند، تاکید کردند که این کشور پس از خروج دیگر نمی‌تواند بر سر ورود بازار مشترک اتحادیه مذاکره کند مگر این‌که رفت و آمد آزادانه شهروندان اروپایی از راه مرزهایش را بپذیرد.

اکنون اما دونالد ترامپ در آمریکا به ریاست جمهوری رسیده است؛ شخصی که تایید کننده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است. قرار است طی روزهای آینده، ترزا می نخست وزیر بریتانیا برای دیدار با ترامپ به واشینگتن برود.

احتمالا نمایندگان پارلمان بریتانیا در انتظار نتیجه دیدار ترزا می با دونالد ترامپ باشند تا ببینند پیوستن به کدام اردوگاه به سود کشورشان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید