افزیش قیمت جهانی نفت همزمان با کاهش نرخ دلار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قیمت جهانی نفت سه‌شنبه 24 ژانویه در پی کاهش قیمت دلار آمریکا و کاهش تولید از سوی کشورهای عضو سازمان اوپک بر پایه توافقات صورت گرفته، افزایش یافت. اما افزایش حفاری در حوزه‌های نفتی در ایالات متحده می‌تواند به توقف این روند بیانجامد.

در ساعت 07:41 بامداد به وقت گرینویچ، قیمت هر بشکه نفت خام برنت شمال، با افزایشی 38 سنتی یعنی معادل با 0.7 درصد، به 55.61 دلار رسید. قیمت هر بشکه نفت خام غرب تگزاس آمریکا هم 37 سنت افزایش یافت و به 53.12 دلار رسید.

قیمت جهانی دلار به خاطر نگرانی‌ها از تاثیر سیاست‌های حمایت تجاری دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا، به کمترین ارزش خود طی هفت هفته گذشته رسید.

از سویی وزرای عضو سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) و تولید کنندگانی از خارج از این سازمان، روز یکشنبه در نشستی در وین، اعلام کردند که تولید جهانی نفت تا کنون 1.5 میلیون بشکه کاهش یافته است. انتظار می‌رود با توجه به توافق کاهش 1.8 میلیون بشکه‌ای تولید نفت، میزان تولید باز هم کاهش یابد.

در همین حال شرکت «برنشتاین» اعلام کرد که ذخیره جهانی نفت تولید شده، در یک چهارم آخر سال گذشته میلاد، با کاهش 24 میلیون بشکه‌ای، به 5.7 میلیون بشکه رسید. این میزان اما شامل 6 روز مصرف نفت جهان است.

وزیر نفت عراق هم دوشنبه گفت شرکت‌های نفت فعال در این کشور، در کاهش تولید جهانی نفت مشارکت می‌کنند.

این در حالی است که تولید نفت آمریکا، کاهش تولید نفت از تولید کنندگان اصلی را جبران می‌کند.

گزارش‌های شرکت پیکر هیوز برای خدمات انرژی که روز جمعه منتشر شده نشان می‌دهد که شرکت‌های نفت آمریکایی، دستگاه‌های حفاری در حوزه نفتی را به بالاترین شمار طی 4 سال گذشته رسانده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید