واکنش رهبران جهان به ادای سوگند ترامپ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رهبران جهان روز جمعه و بعد از ادای سوگند دونالد ترامپ، به رییس جمهوری آمریکا تبریک گفتند.

در یک سری تویت، رییس جمهوری مکزیک ضمن تبریک به ترامپ- ۴۵مین رییس جمهوری آمریکا- گفت «ما با مسئولیت مشترک برای تقویت روابطمان تلاش خواهیم کرد».

او تویت کرد: «حاکمیت، منافع ملی و حمایت از شهروندان مکزیکی راهنمای ما در روابطمان با دولت جدید آمریکا خواهد بود».

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، ضمن تبریک از ترامپ خواست تا نگران فقرا، رانده‌شده‌‌گان، و محتاجان باشد که «در پشت درهای ما ایستاده‌اند».

پاپ گفت که برای ترامپ دعا می کند تا «با ارزش‌های معنوی و اخلاقی»، که تاریخ آمریکا را شکل داده حرکت کند.

در روسیه، برجستگان سیاسی این کشور بر وعده ترامپ به بهبود روابط با روسیه تاکید کردند. دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه گفت: «ما حاضریم تا به سهم خود برای بهبود روابط دو کشور تلاش کنیم».

ایگور شوالف، معاون نخست وزیر روسیه در حاشیه مجمع جهانی داووس سویس ابراز امیدواری کرد که ترامپ با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه برای حل بحران اوکراین و دیگر مسائل همکاری کند.

در مسکو، سخنگوی پوتین گفت که او مراسم سوگند ترامپ را بطور زنده تماشا نخواهد کرد. او در ادامه افزود: «دونالد ترامپ شخصیت محبوب ما نیست».

این برخوردی سرد در مقایسه با حمایت پوتین از ترامپ در دوران رقابت‌های انتخاباتی عجیب به نظر می‌رسد.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه ای «گرم‌تری تبریک‌های» خود را به ترامپ تقدیم کرد.

جانسون افزود: «می دانم میلیاردها مردم جهان برای او در ماه‌ها و سال‌های پیش رو آرزوی موفقیت در مقابله با چالش‌های بزرگی دارند که او با آنها روبروست. ما در بریتانیا با تمام توان با رییس جمهوری آمریکا برای ثبات، رفاه و امنیت جهان همکاری خواهیم کرد ».

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و یکی از متحدان اصلی آمریکا، ضمن تبریک به ترامپ خواستار تقویت روابط «خدشه‌ناپذیر» بین دو ملت شد.

در بیانیه ای که لحظاتی پس از ادای سوگند ترامپ منتشر شد، آبه گفت منتظر است «هرچه سریعتر» باردیگر با ترامپ دیدار کند. رسانه های ژاپن اعلام کردند که آبه قرار است آخر همین ماه به آمریکا سفر کند.

در آلمان، بزرگترین شریک تجاری آمریکا، واکنش‌ها لحن دیگری داشت. به گزارش رویترز، زیگمار گابریل، معاون نخست وزیر آلمان نسبت به «راهی دشوار» هشدار داد.

گابریل در اشاره به سخنان روز جمعه ترامپ گفت: «آنچه ما امروز شنیدیم لحنی ملی‌گرایانه داشت. فکر می‌کنم باید برای راهی دشوار آماده شویم».

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، در یک تویت به ترامپ تبریک گفت و او را «دوست من» خطاب کرد.

او در تویت خود نوشت: «منتظر همکاری نزدیک با شما برای اتحاد هرچه محکم‌تر بین اسراییل و آمریکا هستم».

عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر، به ترامپ و مردم آمریکا تبریک گفت. در این بیانیه آمده است: «رییس جمهوری مصر منتظر تقویت دوستی و گسترش روابط استراتژیک ویژه بین مصر و ایالات متحده آمریکا در تمامی سطوح است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید