ویدیو...کوسه ماده‌ای بدون جفت‌گیری با کوسه نر تخمگذاری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک کوسه‌ببر ماده با تغییر جنسیت از جنس ماده به بی‌جنس‌گرایی توانست بدون جفت‌گیری با کوسه نر تخمگذاری کند.

روزنامه دیلی میل گزارش کرده یک کوسه ماده که "لیونی" نامگذاری شده و در منطقه اصلی مرجان‌های دریایی کوئینزلاند زندگی می‌کند توانسته از جنس ماده‌ به بی‌جنس‌گرایی تغییر جنسیت دهد. دانشمندان می‌گویند این موضوع می‌تواند نسل این کوسه را از انقراض نجات دهد.

ليونی
ليونی

لیونی در آوریل 2016 پس از آنکه سه فصل با هیچ کوسه نری ارتباط نداشت، توانست سه تخم بگذارد. لیونی پیش از این، از روابط قبلی خود با یک کوسه‌ نر چند فرزند داشت. این زوج کوسه به دلیل تفاوت محلی زندگی از یکدیگر جدا شدند.

کریستین دادجیون از دانشگاه کوئینزلاند می‌گوید: پیامدهای قابل توجهی برای حفاظت از گونه از کوسه‌ها وجود دارد و این موضوع انعطاف‌پذیری سیستم تناسلی کوسه را نشان می‌دهد.

کریستین دادجیون
کریستین دادجیون

او افزود: گمان می‌کردیم که لیونی مقداری از اسپرم شریک سابقش را ذخیره کرده است، لیکن زمانی که بچه دی‌ان‌ای کوسه‌ها را آزمایش کردیم دریافتیم که آنها تنها ژن لیونی را در خود دارند.

دادجیون در ادامه گفت: لیونی با شرایط محیطی سازگار شده است و دانشمندان بر این باورند که جدایی او از شریکش در این تغییر موثر بوده است.

این پژوهشگر دانشگاه کوئینزلاند افزود: می‌خواهیم بدانیم آیا احتمال دارد این تغییر در گونه‌های دیگر نیز رخ دهد؟ اگر جواب بلی باشد، چند بار این اتفاق ممکن است رخ دهد؟ از آنجا که ما پیش از این چنین چیزی را ندیده بودیم، درباره آن نیز تحقیقی نکرده‌ایم. این اتفاق ممکن است در گونه‌های دیگر نیز رخ دهد با اینحال در این گونه تا کنون چنین تغییری ثبت نشده است.

به گفته کریستین دادجیون پژوهشگران تصمیم دارند فرزندان لیونی را تا مرحله بلوغ زیر نظر داشته باشند تا ببیند آیا این کوسه‌ها ازدواج می‌کنند یا همان راهی را می‌روند که مادر رفته است.

کوسه‌ببر پیش از این از سوی اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست در لیست قرمز موجودات در خطر انقراض قرار گرفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید