امسال راه داووس از برج ترامپ می‌گذرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مجمع جهانی اقتصاد از سال ۱۹۷۱ در شهر داووس در کشور سویس برگزار می‌شود و بسیاری از رهبران اقتصادی و سیاسی جهان در آن گردهم می‌آیند تا به بحث و مشورت در باره موضوع‌های اقتصاد جهانی بپردازند. اما به نظر می‌رسد امسال راه داووس از برج مشهور ترامپ در شهر نیویورک می‌گذرد.

به گزارش سایت بلومبرگ، بزرگان جهان اقتصاد، از جک ما، رییس گروه «Alibaba» تا راندال استیفنسون، مدیر AT&T، و ساتیا ندالا، مدیر شرکت مایکروسافت، همگی امسال پیش از عزیمت به داووس برای سلام و احوالپرسی نزد دونالد ترامپ، در آپارتمان مسکونیش در برج ترامپ رفته اند.=

رییس جمهوری منتخب آمریکا امسال به داووس نمی‌رود، با این وجود حضور ترامپ در این کنفرانس کاملا حس می‌شود.

در حالی که سران اقتصادی و سیاسی جهان در داووس، این تفریحگاه پوشیده از برف، جمع می‌شوند، سوال اصلی برای همه چگونگی کنار‌آمدن با رهبر ناشناخته آمریکا است که می‌خواهد قوانین مالیاتی را بازنویسی کند، بیمه‌های درمانی را زیرورو کرده و قراردادهای تجاری را پاره کند.

الکس مولینارولی، مدیر شرکت «Johnson Controls»، می گوید: «همه می خواهند کنار بایستند و منتظر شوند ببینند چه پیش می‌آید. هیچکس اکنون نمی خواهد کاری که نباید بکند».

ترامپ، حتی پیش از آن‌که رییس جمهور شود، با تویت‌ها و اظهارنظرهای خود شرکت‌های بزرگی همچون لاکهید مارتین، تویوتا موتور، جنرال موتورز و تمامی شرکت‌های دارویی را مورد حمله قرار داده بود. اثر این‌ حمله‌ها بسیار شدید بوده، و در یک اظهار نظر سهام تویوتا ۳ درصد افت کرد و مدیرعامل این شرکت مجبور شد تا نظرات ترامپ را در سرمایه‌گذاری‌های این شرکت اعمال کند.

با وجود آن‌که خوشبینی سرمایه‌گذاران به سیاست‌های مالیاتی ترامپ در رشد بازارهای سهام به خوبی دیده می‌شود، اما روز سه‌شنبه که مجمع جهانی اقتصاد کار خود را در شهر داووس آغاز کرد، سایه برنامه‌های ترامپ بر سر این کنفرانس سنگینی می‌کرد.

پیام اصلی کاملا روشن است: «حال و هوای ساکن جدید کاخ سفید بزرگترین چالش برای شرکت‌های بزرگ جهان است».

برای مثال وعده ترامپ به کاستن از مالیات شرکت‌ها، فرصتی طلایی برای شرکت‌هایی است که پول نقد فراوانی آن‌ور آب (Ofshore) خوابانده‌اند.

تصمیم ترامپ به کنار گذاشت بیمه درمانی باراک اوباما رئیس جمهوری کنونی آمریکا از یک طرف و حمله او به شرکت‌های دارویی از طرف دیگر، دست اندرکاران صنعت درمان را نگران می‌کند. آن‌ها می‌خواهند بدانند که طرح ترامپ برای این صنعت چیست.

کریستوفر وبر، مدیر شرکت دارویی تاکدا می‌گوید: «جایگزین بیمه اوباما چیست؟ هیچکس نمی‌داند. جزئیات مهم هستند، ممکن است خطرساز باشد و ممکن است فرصت آفرین، ولی به هر صورت شوک‌آور خواهد بود».

امسال برای اولین بار شی جین پینگ، رییس جمهوری چین به داووس رفته تا چشم اندازی تازه برای جهان ترسیم کند؛ طرحی که پکن مایل است هدایت آن را در اختیار بگیرد.

امسال آخرین روز مجمع جهانی داووس مصادف با مراسم تحلیف ترامپ در واشنگتن است.

اروپا بعد از بریکسیت، و پیشروی اخیر دست‌راستی‌های تندرو در فرانسه، حال و هوایی سنگین دارد. برای شرکت‌هایی که در داووس حضور دارند، هیچ چیز نگران کننده‌تر از محدود کردن تجارت نیست. آن‌ها از آن بیم دارند که سیاست‌های حمایتی یک کشور به احتمال زیاد عکس العمل کشورهای دیگر را به دنبال داشته باشد و برای مثال جنگ تجاری آمریکا و چین می‌تواند برای روابط اقتصادی جهان بسیار گران تمام شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید