چین به ترامپ: سیاست «چین واحد» قابل مذاکره نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه در پاسخ به اظهارات دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا اعلام کرد سیاست «چین واحد» در ارتباط با تایوان قابل مذاکره نیست، و هرگونه اقدامی در این زمینه شکست خواهد خورد.

هو چون‌یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرنگاران گفت هرکس بخواهد از موقعیت تایوان در مذاکرات استفاده کند «کمرش زیر این بار خواهد شکست».

هو در نشست خبری هفتگی خود گفت: «هم چیز در جهان قابل معامله یا بده و بستان نیست».

هو گفت: «هرکس بخواهد به اصل چین واحد لطمه بزند و یا از آن به عنوان یک برگ در مذاکرات استفاده کند، با مخالفت شدید دولت و ملت چین و جامعه بین المللی روبرو می شود».

ترامپ روز جمعه در گفتگو با روزنامه والستریت ژورنال گفت: «همه چیز در دست مذاکره است، از جمله چین واحد». این آخرین نشانه از تکانی است که ترامپ به روابط آمریکا-چین خواهد داد، به ویژه در ارتباط با تایوان، که پکن آن را در مرکز منافع ملی خود قرار داده است.

اصل چین واحد بر این اساس استوار است که تایوان بخشی از چین است و دولت کمونیست پکن تنها دولت قانونی چین می باشد.

آمریکا در سال ۱۹۷۹ بعد از آنکه روابط خود با چین را عادی کرد این اصل را پذیرفت، اما در عین حال روابط غیررسمی استواری را با تایوان حفظ کرد. از سال ۱۹۴۹، و بعد از جنگ داخلی چین، آمریکا برای جلوگیری از حمله احتمالی چین به تایوان، به این جزیره اسلحه می دهد.

روز دوشنبه روزنامه چینی «گلوبال تایمز» در سرمقاله‌ای ضمن انتقاد شدید از استراتژی ترامپ نوشت که چین واکنش سخت به هرگونه تجدیدنظر واشنگتن در سیاست «چین واحد» خواهد داشت.

این روزنامه نوشت: «در گذشته ترامپ ما را عصبانی می کرد، اما اکنون او باعث تفریح ما می‌شود. او شتابان نردبان ترقی را در زندگی سیاسی خود طی کرده و خیلی از مهارت خود در این کار مطمئن است، اما او مانند تازه‌کاران حرف می زند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید