پیاده شدن صدها تفنگدار دریایی آمریکا در نروژ باعث خشم روسیه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حدود ۳۰۰ تفنگدار دریایی آمریکا روز دوشنبه در یک حرکت بیسابقه از زمان جنگ دوم جهانی، وارد کشور نروژ، همسایه روسیه در قطب شمال شدند. این نیروها قرار است ۶ ماه در این کشور بمانند.

مقامات آمریکایی هیچگونه ارتباطی بین این عملیات و نگرانی‌های ناتو در مورد روسیه نمی بینند، اما پیاده شدن این نیروها در نروژهمزمان با اعزام هزاران نیروی آمریکایی به کشور لهستان برای تقویت کشورهای اروپای شرقی عضو ناتو است.

نیروهای آمریکا اعزامی از پادگان «کمپ لژون» در کارولینای شمالی در ساعت ۱۰ صبح دوشنبه وارد شهر تروندهایم در نروژ شدند.

نیروهای آمریکا قرار است یکسال در نروژ بمانند، و واحدهای تفنگدار کنونی بعد از شش ماه جایگزین خواهند شد.

سخنگوی گارد ملی نروژ که میزبان نیروهای آمریکایی در پادگان «وارنز» است گفت که این نیروها برای فراگیری رزم زمستانی به این کشور سفر کرده اند. پادگان وارنز در ۱۵۰۰ کیلومتری مرز روسیه با نروژ واقع است.

این نیروها قرار است در بهار همراه با نیروهای اعزامی از بریتانیا رزمایش «وایکینگ» را در کشور نروژ انجام دهند.

سفارت روسیه در نروژ به پرسش رویترز در مورد اعزام نیروهای آمریکایی به این کشور پاسخی نداده است، اما این کشور در هنگام اعلام این عملیات در ماه اکتبر گذشته ضرورت آن را مورد تردید قرار داده بود.

اگرچه مقامات نروژی هرگونه ارتباطی بین پیاده شدن نیروهای آمریکایی و نگرانی ها از روسیه را تکذیب می کنند، اما وزیر دفاع نروژ در سال ۲۰۱۴ و پس از آنکه روسیه شبه جزیره کریمه در اوکراین را به خاک خود ملحق کرد گفت که این موضوع نشان می دهد روسیه حاضر است برای هدف‌های سیاسی خود از نیروی نظامی استفاده کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید