مخالفت ایران با دعوت روسیه از آمریکا برای حضور در نشست آستانه درباره سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد کشورش با حضور آمریکا در گفت‌وگوهای آستانه پایتخت قزاقستان برای حل بحران سوریه مخالف است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد هدف از نشست آستانه ادامه آتش‌بس سراسری در سوریه است و درباره همکاری‌های بیشتر با دولت جدید آمریکا در این زمینه، ابراز امیدواری کرد. با اینحال ایران اعلام کرد با حضور آمریکا در نشست آستانه مخالف است.

لاوروف در یک نشست خبری اعلام کرد گفت‌وگوهای آستانه شامل موضوع حقوق سیاسی گروه‌های مخالف اسد نیز خواهد بود و روسیه علاوه بر حضور در این گفت‌وگوها، آمریکا و نماینده سازمان ملل را نیز به این نشست دعوت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه روسیه درباره نقش کشورش در سوریه گفت: زمانی که ما وارد سوریه شدیم، دولت دمشق تنها دو یا سه هفته با سقوط به دست "تروریست‌ها" فاصله داشت.

لاوروف درباره نشست آستانه نیز افزود: این نشست که با حضور نمایندگانی از گروه‌های مسلح مخالف اسد و نمایندگان رژیم اسد برگزار می‌شود به فرماندهان این گروه‌های مسلح امکان حضور در فرایند سیاسی جهت یافتن راه حلی برای بحران سوریه را خواهد داد.

او ادامه داد: نشست آستانه اولین رابطه رسمی با دولت دونالد ترامپ خواهد بود و ضروری است دولت جدید ایالات متحده به این نشست دعوت شود.

لاوروف ابراز امیدواری کرد دولت ترامپ به این دعوت پاسخ مثبت بدهد و در این گفت‌وگوها مشارکت کند.

لاوروف از امکان مشارکت دیگر گروه‌های مسلح در آتش‌بس سراسری سوریه خبر داد و گفت: موضوع فدرالیسم در سوریه موضوعی است که خود سوری‌ها باید درباره آن تصمیم بگیرند.

وزیر امور خارجه روسیه درباره رویکرد دولت اوباما درباره بحران سوریه گفت:آنها درباره جدا کردن گروه های میانه رو از جبهه النصره به ما دروغ گفتند.

لاوروف در پایان افزود: تروریسم بین‌المللی خطر بزرگی است که نه تنها روسیه بلکه همه دنیا از آن رنج می‌برد. خطراتی که در سال گذشته وجود داشت کاهش نیافته‌اند و خطر تروریسم ابعاد گسترده‌تری به خود گرفته است. جامعه جهانی نیز نتوانست به طرح ولادیمیر پوتین برای همکاری و همیاری جهانی برای در زمینه مبارزه با تروریسم که در سازمان ملل مطرح کرد بپیوندند تا جبهه یکپارچه‌ای در این زمینه تشکیل دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید