ترامپ: ناتو کهنه شده اما هنوز «برای من مهم است»

تحسین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا در گفتگو با نشریه بریتانیایی تایمز گفت که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) کهنه شده و نتوانسته در مقابل حمله های تروریستی ایستادگی کند، اما با این همه این پیمان نظامی هنوز برای او خیلی مهم است.

ترامپ افزود: «وقتی اول گفتم ناتو کهنه شده، خیلی ها عصبانی شدند. کهنه شده چون نتوانسته جلوی ترور را بگیرد. چند روز همه از دست من عصبانی شدند، و بعد شروع کردن به گفتن که تامپ راست می گوید».

ترامپ گفت که بسیاری از کشورهای عضو ناتو سهم عادلانه خود از مخارج این سازمان را پرداخت نمی کنند.

ترامپ گفت: «بسیاری از این کشورها آنچه را که قرار بوده پرداخت کنند نداده اند، و این خیلی برای آمریکا ناعادلانه است. با این همه، ناتو برای من بسیار مهم است. ۵ کشور سهم خود را پرداخت کرده‌اند، اما فقط ۵ کشور، و این خیلی زیاد نیست».

ترامپ در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (بریکسیت) گفت این کار خوبی است و بقیه کشورها نیز راه بریتانیا را خواهند رفت و از اتحادیه اروپا خارج خواهند شد.

او گفت که طرفدار بریتانیاست و حاضر است بلافاصله قراردادهای دوجانبه تجاری با این کشور منعقد کند.

ترامپ گفت: «به نظر من بریکسیت به نفع بریتانیاستش. ارزش پول بریتانیا پایین رفته است؟ عالی است، کسب و کار در بسیاری از نقاط بریتانیا فوق العاده است».

مردم بریتانیا در تابستان گذشته در یک همه‌پرسی به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند. این نتیجه باعث بزرگترین بحران در اتحادیه اروپا از جنگ جهانی دوم تاکنون شد و پاند استرلینگ بیشترین کاهش ارزش به دلار را در یک روز تجربه کرد.

انتخاب ترامپ تردید‌هایی را در مورد آینده «روابط ویژه» بریتانیا و آمریکا مطرح کرد.

اما ترامپ روز یکشنبه خود با تایمز از نیاکان بریتانیایی خود یاد کرد و گفت که مادر اسکاتلندیش نسبت به ملکه الیزابت «احساس غرور» می کرد، و او همیشه طرفدار یک قرارداد تجاری بوده است.

ترامپ افزود: «ما تلاش خواهیم کرد که هرچه زودتر و به گونه این درست این قرارداد منعقد شود. برای هردو طرف این خوب است. ما با خانم می، نخست وزیر بریتانیا دیدار خواهم کرد، و من بلافاصله بعد از رفتن به کاخ سفید این دیدار را انجام خواهم داد».

ترامپ گفت که سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دنبال بریتانیا از این اتحادیه خارج خواهند شد.

او افزود: «من معتقدم اگر سرازیر شدن مهاجران ادامه یابد، باقی هم خارج خواهند شد. مردم از این بابت عصبانی هستند و حفظ اتحادیه کار مشکلی است».

ترامپ در مورد آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان گفت که سیاست درهای باز او از سال ۲۰۱۵ تا کنون ۱.۱ میلیون مهاجر از کشورهای سوریه، عراق، افغانستان و جاهای دیگر را روانه آلمان کرده است.

ترامپ گفت که خانم مرکل یک رهبر برجسته جهان است، ولی سیاست مهاجرت او یک اشتباه فاجعه‌بار بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید