یک مسئول در آنکارا: ایران از نزدیکی روابط میان ترکیه و روسیه ناخرسند است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه ترکیه گفت که ایران از نزدیکی روابط میان ترکیه و روسیه در خصوص بحران سوریه، ناخرسند است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این منبع که خواسته نامش فاش نشود، خاطرنشان کرد: «آنکارا و تهران از حجم نفوذ خود آگاهند. ما نظرات متفاوتی درباره شماری از مسائل منطقه داریم».

این مقام مسئول گفت: «از تهران انتظارم داریم که از نفوذ خود در منطقه به شکلی سازنده استفاده کند به گونه ای که به سود صلح دائم در منطقه باشد؛ به ویژه در زمینه حمایت از آتش بس در سوریه و آغاز روند سیاسی در این کشور».

از روز 30 دسامبر گذاشته، توافق آتش بس میان دولت و مخالفان در سوریه که با میانجی گری روسیه و ترکیه به دست آمده بود، به مرحله اجرا در آمد.

این مقام مسئول در دولت ترکیه گفت: «موضع ایران به گونه ای است که هرچه نظام سوریه بپذیرد، تهران هم آن را می پذیرد».

درباره خبرهای حاکی از بمباران نظامیان ترک مشارکت کننده در عملیات «سپر فرات» در شمال سوریه توسط یک پهپاد ایرانی، مقام مسئول ترکیه گفت: «مسئولان ایرانی این ادعاها را رد کردند».

عملیات «سپر فرات» را نیروهای ارتش ازاد سوریه 24 اوت گذشته با پشتیبانی ترکیه آغاز کردند. هدف از این عملیات دور راندن شبه نظامیان داعش و جنگجویان کُرد از مناطق هم مرز ترکیه است.

مقام مسئول در دولت ترکیه گفت: «تهران از عملیات سپر فرات راضی نیست». او به دیدارهای بلندپایه میان آنکارا و تهران درباره بحران سوریه از اوت گذشته تا کنون اشاره کرد و گفت مشکلاتی میان دو طرف به ویژه درباره تحولات میدانی وجود دارد.

او همچنین وجود هرگونه نیتی از سوی آنکارا برای برگزاری مذاکراتی مستقیم میان ایران و اپوزیسیون سوریه را رد کرد.

این مقام مسئول در دولت ترکیه گفت: «بحران سوریه بسیار پیجیده است. قدرت های تاثیر گذار زیاد هستند... با وجوئد همکاری میان ایران و روسیه در سوریه، اما دو کشور منافع متفاوتی در سوریه دارند».

درباره خبرهای منتشره در رسانه ها از دیدارهای مقام های ایرانی با مسئولان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک)، این مقام مسئول گفت: «این دیدارها و تماس ها با وجود تکذیب شدن از سوی مسئولان ایرانی، مساله ای سری و محرمانه نیست».

او همچنین ایران را به ایفای نقش موثر در ایجاد تنش میان عراق و ترکیه متهم کرد و گفت: «نظر ایران درباره ترکیه در دو سال گذشته بسیار تغییر کرده است».

او افزود: «به عقیده ما ایران کشوری است که سیاست فرقه گرایانه ای دنبال می کند به ویژه این که فرقه گرایی را در قانون اساسی خود گنجانده است. حتی اگر ایران مدعی عکس این مساله باشد».

او ادامه داد: «از سویی ایرانی ها می گویند که ترکیه سیاست قرقه گرایانه سنی را دنبال می کند. این نوعی از توهم است که باید آن را بزداییم».

درباره تبادل گزارش های اطلاعاتی میان ترکیه و ایران، این مقام مسئول گفت که سازمان های اطلاعاتی ترکیه با سازمان های اطلاعاتی ایران، در تماس هستند.

این مقام مسئول در دولت ترکیه درباره مذاکرات صلح سوریه که قرار است 23 ژانویه در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شود، گفت: «ایران، ترکیه و روسیه، تنها نقش میانجی را در سوریه دارند و طرف های تعیین کننده سرنوشت این کشور نیستند».

او درباره تاثیرات کودتای نافرجام ماه ژوئیه گذشته در ترکیه بر روابط با ایران گفت: «کودتای نافرجام آزمونی مثبت برای روابط دو جانبه بود».

او افزود: «شب کودتای نافرجام، ایران با ارسال پیام هایی، همبستگی خود را با دولت ترکیه اعلام کرد».

او خاطرنشان کرد که ترکیه 22 درصد از نیازهای خود به گاز طبیعی را از ایران فراهم می کند.

او ادامه داد: «در قیمت گاز طبیعی با ایران مشکل داریم. در این باره شکایتی به دادگاه ارائه دادیم که به سود ما حکم داد و منتظر اجرای این حکم هستیم».

او در نهایت تاکید کرد که ایران باید به اقدام های بی ثبات کننده منطقه، پایان دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید