ده ثروتمند نیکوکار جهان را بشناسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مجموع کمک‌های انساندوستانه افراد نیکوکار در سرتاسر جهان، از مجموع کمک‌های بشردوستانه دولت‌های دنیا بیشتر است. تعداد قابل توجهی از ثروتمندان جهان نیز با اختصاص بخشی از ثروت خود برای کمک به دیگران، تلاش می‌کنند اندکی از مشکلات موجود در جهان را کاهش دهند.

سلیمان بن عبدالعزیز الراجحی، میلیاردر سعودی که در فهرست 10 نیکوکار ثروتمند جهان قرار گرفته، در میان نیکوکاران ثروتمند عرب جهان در رده نخست قرار دارد. براساس برآوردهای سازمان‌های خیریه بین‌المللی، الراحجی تا کنون 5.7 میلیارد دلار از ثروت خود را به اموربشردوستانه و کمک به فقرا در سرتاسر جهان اختصاص داده است.

به گزارش شرکت "ویلث اکس" که یک شرکت متخصص در ره‌گیری اموال و سرمایه‌گذاری‌ها را دارد، الراجحی و برادرانش در سال 1957 بانک الراجحی را تاسیس کرد و این بانک به سرعت تبدیل به بزرگترین بانک اسلامی جهان شد. مقدار کمک‌های الراجحی از مجموع کمک‌های بسیاری از ثروتمندان جهان از جمله مارک زوکربرگ، موسس فیس‌بوک نیز بیشتر است.

1- بیل گیتس متولد 28 اکتبر 1955 در سیاتل آمریکا است. او که به همراه پل آلن شرکت مایکروسافت را تاسیس کرد، اکنون بیش از 80 درصد سهام آن را در اختیار دارد و مقدار دارایی‌هایش در سال 2016 حدود 81.7 میلیارد دلار برآورد شده است. شرکت ویلث اکس گزارش کرده که او بیشتر وقتش را صرف مدیریت پروژه‌های انسان‌دوستانه می‌کند. او و همسرش یک بنیاد خیریه به نام "بنیاد بیل و ملیندا" دارند و فعالیت‌های خیرخواهانه خود را در قالب این بنیاد انجام می‌دهند. بیل گیتس تا کنون 27 میلیارد از ثروت خود را صرف فعالیت‌های انساندوستانه کرده است.


2. وارن بافت متولد 30 آوریل 1930 در اوماهای آمریکا است. او مدیر عامل اجرایی و رییس هیئت مدیره شرکت برکشایر هاتاوی است. این شرکت در زمینه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف کار می‌کند. وارن بافت تا کنون 21.5 میلیارد دلار صرف امور خیریه کرده و در سال 2006 متعهد شد، 85 درصد همه ثروتش را به فعالیت‌های انساندوستانه اختصاص دهد.


3. جورج سوروس متولد 12 آگوست 1930 در بوداپست بلغارستان است. سوروس رییس هیئت مدیره بنیاد سوروس و موسسه جامعه باز و همچنین بنیانگذار و رییس هیئت مدیره شرکت مدیریت سرمایه سوروس است. این ثروتمند نیکوکار تا کنون 8 میلیارد دلار به امور خیریه اختصاص داده است.


4. عظیم پرمچی متولد 24 ژوئیه 1945 در بمبئی هند است. او رییس هیئت مدیره شرکت ویپرو که در زمینه تکنولوژی فعالیت می‎کند، است. برمچی تا کنون حدود 8 میلیارد دلار از ثروتش را برای امور انساندوستانه صرف کرده است.


5. چارلز فرانسیس وینی که از او به عنوان جیمزباند نیکوکار نیز یاد می‌شود تا کنون 6.3 میلیارد دلار به فعالیت‌های خیریه اختصاص داده است.


6- سلیمان عبدالعزیز الراجحی متولد سال 1920 در جده است. او رئیس هیئت مدیره بانک الراجحی است که در سال 1975 با همکاری سه تن از برادرانش پایه‌گذاری کرد. الراجحی در سال 2006 با دارایی خالص 11 میلیارد دلار، از سوی مجله فوربز در رتبه 37 از فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار داشت. او در سال 2014 هفتمین فرد ثروتمند پادشاهی سعودی بود. او تا کنون 5.7 میلیارد دلار به کمک‌های انساندوستانه اختصاص داده و در سال 2011 متعهد شد بخش اعظم ثروتش را صرف اینکار کند.


7. گوردون مور متولد 3 ژانویه 1929 در سان‌فرانسیسکو آمریکا است. او موسس شرکت اینتل که یکی از غول‌های تکنولوژی است بود و تا پیش از بازنشستگی مدیرعامل این شرکت بود. او بیش از 5 میلیارد دلار از ثروتش را صرف حفاظت از محیط زیست و درمان بیماران کرد.


8. کارلوس سلیم الحلو متولد 28 ژانویه 1940 در مکزیکوسیتی، ثروتمند لبنانی‌تبار مکزیکی است که بر پایه رده‌بندی وال استریت‌ژورنال، فوربز و فرچون از سال 2007 تا کنون، ثروتمندترین فرد جهان است. او تا کنون 4 میلیارد دلار صرف امور خیریه کرده است.


9. ایلی برود متولد 6 ژوئن 1933 در نیویورک آمریکاست. او که موسس دو شرکت The Eli and Edythe Broad و The Broad Art است، تا کنون 3.3 میلیارد دلار صرف فعالیت‌های انسان دوستانه کرده است.


10. جورج قیصر متولد 29 ژوئیه 1942 در اوکلاهمای آمریکاست. او در سال 2010 با ثروتی معادل 10 میلیارد دلار، در رده 64 فهرست میلیاردهای جهان قرار گرفت. جورج قیصر تا کنون 3.3 میلیارد دلار از ثروتش را صرف برنامه‌های آموزش و پرورش و کمک به موسسات دینی و درمانی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید