حمایت گسترده سنای آمریکا از نامزد وزارت دفاع ترامپ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روز پنجشنبه جیمز متیس، ژنرال بازنشسته، پس از آنکه روسیه را تهدید شماره یک امنیتی آمریکا دانست حمایت گسترده مجلس سنای آمریکا برای تصدی وزارت دفاع آمریکا- پنتاگون- را بدست آورد. او همچنین گفت که ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه قصد دارد پیمان ناتو را «متلاشی» کند.

کمیسیون نیروهای مسلح سنا با ۲۴ رای موافق در مقابل ۳ رای مخالف، مجوز تصدی وزارت دفاع آمریکا را به متیس داد. متیس نیاز به این رای کمیسیون داشت زیرا هنوز ۷ سال از بازنشستگی او نمی‌گذرد.

از سال ۱۹۵۲ تاکنون هیچ افسر ارتش آمریکا تصدی وزارت دفاع این کشور را به عهده نداشته است، با این وجود متیس توانست از این قانون مستثنی شود.

در جلسه پرسش و پاسخ سنا در روز پنجشنبه، متیس روسیه را یک تهدید استراتژیک خواند، و گفت در تاریخ روابط آمریکا-روسیه همکاری‌های بلند مدت بسیار کم دیده می شود، چیزی که دونالد ترامپ خواهان پیگیری آن است.

متیس از طرح ترامپ برای افزایش توان نظامی آمریکا حمایت کرد، اما نظرات او در باره روسیه با نظرات فرمانده کل قوای آمریکا همخوانی نداشت. ترامپ بارها تاکید کرده که امیدوار است روابط خوبی با پوتین داشته باشد، اگرچه که مقامات امنیتی آمریکا رهبر روسیه را به راه‌انداختن کمپینی برای مداخله در انتخابات آمریکا متهم می کنند.

متیس، که از فرماندهان سابق پیمان ناتو است، در مورد پوتین گفت: او سعی می کند تا پیمان آتلانتیک شمالی را نابود کند.

او گفت که نگران تصمیم مسکو در بی ثبات کردن همسایه خود از طریق توسل به زور است، و از سیاست دولت اوباما در مطمئن ساخت متحدان اروپایی آمریکا، به ویژه پس از آنکه مسکو منطقه کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد، حمایت می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید