وزیر خارجه ترامپ: روسیه تهدیدی برای جهان است.. توافق هسته‌ای با ایران را بازنگری می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رکس تیلرسون که از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا به عنوان وزیر امور خارجه انتحاب شده است، با بیان اینکه روسیه، خطری بین المللی تشکیل می‌دهد و واشینگتن موضعی قاطع در برابرش اتخاذ خواهد کرد، خواستار بازنگری کامل توافق هسته‌ای با ایران شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، تیلرسون که چهارشنبه ۱۱ ژانویه، برای تثبیت سمت خود در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا سخن می‌گفت، اظهار داشت: «روسیه در حالی که در تلاش است تا در عرصه بین المللی، برای خود احترام کسب کند، فعالیت‌هایش با منافع آمریکا در تضاد است». او تاکید کرد که در برابر روسیه، «موضعی قاطع» اتخاذ خواهد کرد.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که ایالات متحده، شاهد بحث و جدلی درباره متهم شدن روسیه به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، حمله سایبری به این کشور و انتشار اطلاعات دروغین در این چارچوب است.

درباره توافق هسته‌ای با ایران، تیلروسن خواستار بازنگری فراگیر این توافق شد. او در عین حال نخواست این توافقنامه به طور کامل لغو شود.

او افزود که سازمان نظارت و راستی آزمایی را تقویت می‌کند تا از اجرای این توافق از سوی ایران اطمینان حاصل شود.

تیلرسون ادامه داد: «لازم است توانایی خود برای کنترل برنامه هسته‌ای ایران را مورد بررسی قرار دهیم. برای این کار ایران باید به غنی سازی اورانیوم پایان دهد و هیچ ذخیره‌ مواد اتمی در این کشور نباشد».

توافق هسته‌ای، ژوئیه ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور که به خاطر این برنامه اعمال می‌شد، لغو شد.

پیشتر دونالد ترامپ در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، توافق هسته‌ای با ایران را «بد‌ترین» توافق ممکن توصیف کرده و گفته بود که آن را پاره خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ترامپ، چین را هدف حمله قرار داد و گفت که این قدرت آسیایی «اهداف خاصی» دنبال می‌کند و به اندازه کافی برای کنترل کره شمالی، همکاری نمی‌کند. او گفت: «پکن متحد قابل اعتمادی برای استفاده از نفوذ خود در جهت کنترل کره شمالی و فعالیت‌های اتمی‌اش نبود». او افزود که اهداف چین، با منافع آمریکا در تضاد است.

تیلرسون تاکید کرد که در صورت دست یابی‌اش به سمت وزارت امور خارجه، ایالات متحده به سیاست ممنوعیت انتشار اسلحه اتمی، پایبند خواهد ماند. او افزود: «نمی‌توان به سادگی تعهداتمان را در کاهش این اسلحه در جهان، کنار بگذاریم».

او تاکید کرد که ایالات متحده باید به تعهدات خود در زمینه مبارزه با تغییرات جوی، پایبند بماند و گفت: «مقابله با خطرات تغییرات جوی نیازمند فعالیتی جهانی است».

تیلرسون که تا ۳۱ دسامبر گذشته، رئیس هیئت مدیره بزرگ‌ترین مجموعه نفتی آمریکا را بر عهده داشت، باید بتوان کنگره را متقاعد سازد که توانایی انتقال از جهان بازرگانی و انرژی به نمایندگی دیپلماتیک آمریکا را دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size