دانشمندان یک عضو جدیدی به نام "روده‌بند" را در بدن انسان کشف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمدان عضو جدیدی در بدن انسان کشف کرده‌‌اند که تا کنون ناشناخته مانده بود و گمان می‌رفت بخشی از سیستم گوارشی باشد. احتمال دارد این عضو جدید با بیمارهای علاج‌ناپذیر در ارتباط باشد. از این عضو با نام "روده‌بند" یاد می‌شود.

پژوهش جدید که مجله علمی "ساینس آلرت" منتشر کرده، نشان می‌دهد دانشمندان بیمارستان "لیمیریک" در ایرلند توانسته‌اند عضو جدیدی را در بدن انسان کشف کنند که پیش از این گمان می‌رفت بخشی از دستگاه گوارش بوده و روده‌بند نامیده می‌شد.

در کالبدشناسی روده‌بند یا مِزانتِر به چین‌خوردگی‌های دو لایه صفاق می‌گویند که روده باریک را به دیواره عقبی شکم متصل می‌کند. روده‌بند را در قدیم "ماساریقا" و "حاویه" هم می‌نامیدند.

اگرچه قرن‌ها پیش، لئوناردو داوینچی، نقاش و دانشمند مشهور ایتالیایی روده‌بند را در یکی از نقاشی‌هایش به شکل به چین‌خوردگی‌های دو لایه در آب‌شامهٔ شکم ترسیم کرده بود، لیک از آن زمان تا کنون کسی به این موضوع دقت نکرده بود.

به گزارش روزنامه ایندپندنت روده‌بند اینک به دانشجویان پزشکی به عنوان یک عضو مستقل و جداگانه تدریس می‌شود و براساس این اکتشاف جدید تعریف این عضو در کتب مشهور آناتومی گری بازنویسی شده است.

کالوین کوفی پژوهشگر بیمارستان دانشگاه لیمیریک و کاشف این عضو جدید گفت: اگر چه هنوز کارکرد این عضو مشخص نیست، لیکن این اکتشاف دروازه‌های جدیدی در علم را خواهد گشود. او افزود: ما درباره عضوی از بدن حرف می‌زنیم که تا امروز ناشناخته مانده است و این یافته جدید می‌تواند در فهم بهتر بیمارهای‌های سیستم گوارشی موثر باشد.

پیش‌بینی می‌شود این یافته جدید بتواند مشخص کند که روده‌بنده، به عنوان یک عضو مستقل، چه نقشی در برخی بیماری‌ها مانند سرطان روده بزرگ، بیماری‌های التهابی روده، دیابت و چاقی داشته است. دانشمندان در حال حاضر تلاش می‌کنند کارکردهای روده‌بند و تاثیر آن بر بیماری‌های داخلی را بفهمند. این موضوع می‌تواند منجر به یافتن روش‌های درمانی جدید شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید