گزارش اطلاعاتی آمریکا: پوتین کمپین سایبری حمایت از ترامپ راه انداخته بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا روز جمعه در گزارشی اعلام کردند ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه دستور داده بود تا تلاش‌هایی در پشتیبانی از دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا و بی اعتبار کردن هیلاری کلینتون، رقیب دموکرات او انجام شود.

در این گزارش آمده است بی اعتماد کردن مردم از روند دموکراسی آمریکا، انتقاد از کلینتون، و دشوار کردن رقابت انتخاباتی او از جمله هدف‌های پوتین در این تلاش‌ها بوده است.

گزارش می‌گوید: «ما به این نتیجه رسیده‌ایم که ‌ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه دستور داده تا کمپینی نفوذی در انتخابات ۲۰۱۶ برای تعیین رییس‌جمهوری آمریکا راه‌اندازی شود. ما همچنین می‌دانیم که پوتین و دولت روسیه ریاست جمهوری ترامپ را ترجیح می‌دادند. ما در این باره اطمینان داریم».

خبرگزاری رویترز نوشت با وجود آنکه جزییات محرمانه این گزارش حذف شده، اما آشکارترین بیانیه دولت آمریکا در مورد کمپین بی سابقه روسیه برای مداخله در بدنه سیاسی آمریکاست.

گزارش مداخله روسیه در انتخابات بحث‌انگیز ۲۰۱۶ باعث بهم‌ریختگی در واشنگتن شده، اگر چه مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه پیروزی ترامپ در این انتخابات را تایید کرد. کلینتون در این انتخابات ۳ میلیون رای بیشتر آورده است.

این گزارش فاقد جزییاتی در باره چگونگی رد اطلاعات از سوی روس‌ها به ویکی لیکس و دیگر منابع است، ولی با این همه می‌تواند به دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان کنگره که مایل به رویارویی با روسیه هستند حربه لازم را بدهد، و احتمالا باعث جدال آنها با ترامپ خواهد شد.

روسیه اتهام‌ مقامات دولتی آمریکا پیرامون انجام حمله‌های سایبری در جریان انتخابات این کشور را رد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size