کورکر: ترامپ بر شدت نظارت بر برجام می‌افزاید.. آن را پاره نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

باب کورکر سناتور جمهوری خواه و رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، جمعه ۶ ژانویه گفت که لغو ناگهانی توافق هسته‌ای با ایران، می‌تواند به ایجاد «بحران» بیانجامد، از این رو انتظار ندارد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا، این توافق را «پاره» کند.

به توافق هسته‌ای موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک»، «برجام» هم گفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کورکر، در ضیافت افطار روزنامه «کریستیان ساینس مونیتور»، گفت: «پاره کردن توافق نامه... به نظرم روی نخواهد داد».

او ادامه داد: «او به جای آن انتظار دارد که که نظارت شدیدی بر اجرای توافق هسته‌ای صورت گیرد».

توافق هسته‌ای ژوئیه سال ۲۰۱۴ میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) برقرار شد.

برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو شد.

دونالد ترامپ از جمله مخالفان این توافق بود که در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، وعده پاره کردن آن را داده بود. جمهوری خواهان آمریکا هم مخالف این توافق هستند.

اخیرا ۳۷ نفر از استادان و نویسندگان ایرانی در نامه به دونالد ترامپ، خواستار حفظ برجام شده و گفته‌اند که «این توافق از وقوع یک جنگ فاجعه‌بار میان ایالات متحده آمریکا و ایران جلوگیری می‌کند».

پیش از این در اویل دی‌ماه امسال، ۳۰ فعال سیاسی و مدنی ایرانی خارج از کشور با نوشتن نامه‌ای به آقای ترامپ، خواستار آن شده بودند که دولت جدید آمریکا «تحریم‌های موجود علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و امپراتوری مالی آیت‌الله خامنه‌ای را گسترش دهد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید