حبس ابد برای دو افسر ارشد، اولین حکم قضائی کودتای نافرجام ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاهی در ترکیه دو افسر ارشد ژاندارمری این کشور را به دلیل نقشی که در کودتای نافرجام 15 ژوئیه داشتند، به حبس ابد محکوم کرد. این اولین حکم صادره درباره بزرگترین پرونده قضائی تاریخ ترکیه است.

این دو افسر که خبرگزاری آناتولی درجه آنها را سرهنگ و سرگرد گزارش کرده و در ژاندامری ازمیر غربی خدمت می‌کرده‌اند، به اتهام خیانت به قانون اساسی محکوم شده‌اند. در زمان کودتا، ژاندارمری بخشی از ارتش ترکیه بوده و پس از کودتا، مسئولیت ژاندارمری به وزارت کشور محول شد.

آنکارا این کودتای نافرجام را به جنبش فتح‌الله گولن نسبت داده و همه هواداران گولن را دستگیر و یا از کار برکنار کرده است. براساس آماری که خبرگزاری آناتولی منتشر کرده تا کنون بیش از 14 هزار نفر به این اتهام دستگیر شده‌اند. فتح‌الله گولن با انتشار بیانیه‌ای، نقش خود و هوادارانش را در کودتا نفی کرده است.

دولت آنکارا پس از کودتا، در کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد. پیش‌بینی می‌شود که محاکمه متهمان این کودتا، ماه‌ها به طول بیانجامد.

علیرغم اینکه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از حمله کودتاچیان به محل اقامتش در هتلی در مارماریس جان سالم به در برد، 29 نفر از نیروهای تیم حفاظتی او به اتهام سهل‌انگاری در حفاظت از جان رئیس‌جمهور محاکمه شدند.

در شب کودتا، 44 کماندوی ارتش ترکیه با استفاده از 3 هلی‌کوپتر به مارماریس رفتند تا اردوغان را در هتل محل اقامتش دستگیر کنند.

برخی گزارش‌ها حاکی است فرماندهان کودتا به ماموران دستگیری اردوغان دستور داده بودند، در صورت مقاومت اردوغان و تیم حفاظت او، رییس‌جمهور ترکیه را بکشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید