ترامپ سناتور سابق ممنوع الورود به روسیه را به مدیریت اطلاعات ملی برگزید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا، سناتور سابقی که ممنوع الورود به روسیه است را به سمت مدیر اطلاعات ملی برگزید.

بنا بر گزارش‌ها، ترامپ،‌دان کوتس (۷۳ ساله) سناتور سابق جمهوری خواه از ایالت ایندیانا را به سمت مدیریت اطلاعات ملی برگزید. به نظر می‌رسد ترامپ به دنبال کاهش نگرانی‌های کسانی است که معتقدند در پی سازش با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و نزدیک شدن به او است. به ویژه اینکه او اتهام‌های سازمان‌های اطلاعاتی به مسکو مبنی بر دست داشتن در حملات سایبری به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رد می‌کند.

کوتس یکی از ۶ سناتور و ۳ مسئول در کاخ سفید آمریکا است که مسکو، آن‌ها را سال ۲۰۱۴ در فهرست سیاه ممنوع الورودی به روسیه قرار داده بود. این اقدام روسیه در واکنش به تحریم‌های واشینگتن علیه مسکو بر سر بحران اوکراین و انضمام شبه جزیره کریمه به روسیه صورت گرفته است.

آن هنگام کوتس گفت: «افتخار می‌کنم کرملین مرا در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است».

مدیریت اطلاعات ملی، سمتی است که پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا احداث شد. وظیفه او هماهنگی فعالیت‌های آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا است که شمارشان به ۱۷ می‌رسد. مهم‌ترین آن‌ها سازمان اطلاعات مرکزی CIA، دفتر تحقیقات فدرال FBI و دستگاه امنیت ملی NSA هستند.

مدیر اطلاعات ملی، قدرت اجرایی در هیچ کدام از این آژانس‌ها ندارد، بلکه وظیفه‌اش این است که بر اشتراک گزارش‌های اطلاعاتی میان این آژانس‌ها نظارت کند و جلوی فعالیت‌های موازی را بگیرد.

کوتس در دو دوره ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۹ و از ۲۰۱۱ تا سه سال پس از آن، سناتور ایالت ایندیانا بود. او از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ در دولت جورج دبلیو بوش، سفیر آمریکا در روسیه بود. او در کمیسیون امور اطلاعات و همچنین در شماری از کمیسیون‌های اقتصادی مجلس سنای آمریکا، عضویت داشت.

مجلس سنای آمریکا باید با سمت جدید کوتس موافقت کند.

کوتس جانشین جیمز کلابر خواهد شد که از سال ۲۰۱۰ مدیر اطلاعات ملی دولت باراک اوباما است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size