یک پناهجوی سوری از داعش پول خواسته بود تا با کامیون شهروندان آلمانی را زیر بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که کمتر از دو هفته از حمله تروریستی انیس عمری، پناهجوی تونسی به یک بازارچه هدایای کریسمی در برلین می‌گذرد، مقامات امنیتی آلمان، از دستگیری یک پناهجوی سوری خبر دادند که از داعش درخواست پول کرده بود تا بتواند چند کامیون بخرد و با آن‌ها به مردم آلمان حمله کند.

پلیس و دادستان آلمان، روز دوشنبه ۳ ژانویه در یک کنفرانس خبری اعلام کردند که یک پناهجوی سوری ۲۸ ساله، به اتهام درخواست ۱۸۰ هزار یورو از داعش برای خرید چند دستگاه کامیون و آماده‌سازی، بمب‌گذاری و حمله با آن‌ها به شهروندان آلمانی، بازداشت شده است.

این پناهجوی سوری که روز یک‌شنبه اول ژانویه بازداشت شد، به اتهام کمک مالی به تروریسم، به ۶ ماه تا ۱۰ سال زندان محکوم خواهد شد. این مدت زمان حبس، شامل مجازات اتهام کمک مالی یا درخواست پول برای انجام عملیات تروریستی نیز خواهد بود.

نماینده دادستانی شهر ساربروکن، این پناهجوی سوری که رسانه‌های آلمانی از او با نام «حسن أ» یاد کرده‌اند را متهم کرده که با درخواست پول از داعش، قصد داشت گروهی از شهروندان را با یک کامیون بمب‌گذاری شده، زیر بگیرد.

این پناهجوی سوری از اهالی شهر الرقه است. او ۵ دسامبر سال ۲۰۱۴ در آلمان درخواست پناهندگی کرد بود. او پیش از این ساکن شهرهای گیسن و فرانکنبورگ در ایالت هسن بوده و هنوز مشخص نیست چرا ماه اوت به شهر ساربروکن نقل مکان کرده است.

علیرغم اینکه این مرد سوری هرگونه تلاش برای انجام عملیات تروریستی را رد می‌کند، پلیس آلمان با بررسی پیام‌های او در برنامه تلگرام، ارتباط او با یک فرد سوری دیگر را کشف کرد که ادعا می‌کرد می‌تواند برای انجام عملیات تروریستی از داعش کمک مالی دریافت کند.

متهم از داعش درخواست ۱۸۰ هزار یورو کرده بود تا چند کامیون خریده و بمب‌گذاری کند و سپس آن‌ها را به شکل خودروهای پلیس رنگ‌آمیزی کرده و با حمله به مردم، بیشترین شمار ممکن از «غیر مسلمانان» را بکشد.

پلیس آلمان در بیانیه‌ای ضمن اشاره به جرایم متهم در آلمان، فرانسه، بلژیک و هلند، تاکید کرد که این سناریوی پیشنهادی متهم فاصله زیادی تا مرحله اجرا داشت.

دادستان آلمان همچنین اعلام کرد، متهم قصد داشت به شهرهای برلین، اشتوتگارت، مونیخ، دورتموند و اسن حمله کند.

متهم درباره مبلغی که از داعش درخواست کرده بود، گفت: هر کامیون حدود ۲۲۵۰۰ یورو قیمت داد و باید هر کدام از کامیون‌ها را به حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلو مواد منفجره مجهز کرد.

مقامات پلیس اعلام کرده‌اند گه پس از دریافت اطلاعات از یک مخبر محلی، نیروهای پلیس منطقه سارلاند، متهم را در منزلش در منطقه بورباخ شاریبروک دستگیر کرده‌اند.

متهم ضمن اعتراف به تماس با داعش برای درخواست پول، گفت که تصمیمی برای انجام عملیات تروریستی نداشته و قصد داشته با فریب داعش، مبلغی را برای کمک به خانواده‌اش که اینک در سوریه هستند، تهیه کند.

کمتر از دو هفته پیش، آلمان شاهد یک عملیات تروریستی مشابه بود. در این حادثه که منجر به کشته شدن ۱۲ شهروند آلمانی و زخمی شدن تعدادی دیگر شد. انیس عمری پناهجوی ۲۴ تونسی که درخواست پناهندگی‌اش رد شده بود، با یک کامیون به بازاری در شهر برلین حمله کرد و تعدادی از شهروندان را زیر گرفت. عمری پس از حادثه برلین به فرانسه و سپس به ایتالیا گریخت، لیکن به ضرب گلوله پلیس ایتالیا در میلان کشته شد. چند روز پس از حادثه، خبرگزاری اعماق، خبرگزاری وابسته به داعش، فیلمی از انیس عمری را منتشر کرد که نشان می‌داد او با ابوبکر البغدادی خلیفه خودخوانده داعش بیعت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید