نخستین ویدیوی سلفی از مظنون حمله خونبار استانبول

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه پلیس ترکیه دوشنبه ۲ ژانویه عکس‌هایی از مظنون حمله خونبار به کلوب شبانه رینا در شهر استانبول را منتشر کرد، برخی از رسانه‌ها ویدیویی منتشر کردند که مظنون را در حال ثبت ویدیویی سلفی از خود پخش کردند.

هنوز میشخص نیست که این ویدیو پیش از حمله خونباری گرفته شده که دستکم ۳۹ کشته و ۶۹ زخمی برجای گذاشته یا پس از آن. گفته می‌شود این ویدیو در میدان تقسیم استانبول ثبت شده است.

در این ویدیو، چهره مظنون به خوبی دیده می‌شود در حالی که لبخندی سرد بر لب دارد و با چشمانی خشونت بار، به دوربین نگاه می‌کند.
به گفته تحلیلگران امنیتی ترک، این حمله که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، با حملاتی که پیش‌تر ترکیه شاهد آن بود، تفاوت داشت.
نعمان قورتول موش معاون نخست وزیر ترکیه هم دوشنبه گفت که به نظر می‌رسد مهاجم حرفه‌ای بوده و آموزش استفاده از انواع اسلحه را دیده است.

مظنون حمله به كلوب شبانه رينا در استانبول
مظنون حمله به كلوب شبانه رينا در استانبول


عبدالله اغار کار‌شناس امنیتی هم به روزنامه حرییت گفت که عامل حمله، هنگام انجام عملیات، بسیار خونسرد و با اعتماد به نفس بوده به ویژه اینکه توانست پس از آن فرار کند.

به گزارش این روزنامه، مهاجم که هنوز به شکل رسمی هویتش فاش نشده، از راه سوریه وارد ترکیه شده است. این گزارش می‌افزاید که مهاجم در صفوف گروه داعش می‌جنگید و این مساله «استفاده حرفه ای‌اش از اسلحه» را تفسیر می‌کند.

این گزارش را که عبدالقادر سلوی، روزنامه نگار نزدیک به دولت ترکیه نوشته، ادامه داده: «مهاجم که مقام‌های مسئول هویتش را شناسایی کرده‌اند، در مناطق مسکونی در سوریه آموزش جنگ خیابانی دیده است. او از تکنیک‌هایی که آنجا یاد گرفته بود، در این حمله استفاده کرد».

سلوی نوشته است که مهاجم از سوی داعش «به طور ویژه» برای حمله به کلوب شبانه رینا، انتخاب شده بود.

پیش از این مقام‌های ترکیه اعلام کرده بودند که عامل حمله از ازبکستان، قرقیزستان یا از شرق چین است.

بنا بر گزارش پلیس، مهاجم از منطقه Zeytinburnu سوار تاکسی شده بود اما به دلیل ازدحام مسیر، مجبور شد زود‌تر پیاده شود و برای رسدین به کلوب شبانه رینا، حدود ۴ دقیقه پیاده روی کند.

نیروهای پلیس پیش‌تر راننده تاکسی را بازداشت کرده بودند اما برای آن‌ها ثابت شد که او در حمله دست نداشت، از همین رو آزادش کردند.
کار‌شناسان امنیتی که ویدیوهای دوربین‌های مداربسته کلوب شبانه را بررسی کردند، می‌گویند که مهاجم «بسیار حرفه‌ای» به نظر می‌رسد به گونه‌ای که به سمت بالا تنه مردم شلیک می‌کرد.

برخی از شاهدان عینی که از حادثه نجات یافتند هم گفتند که او به کسانی که روز زمین افتاده بودند هم شلیک می‌کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید