مشاور ترامپ: تحریم‌های آمریکا علیه روسیه شاید بیش از اندازه باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مشاور عالی دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا در مصاحبه ای که روز یکشنبه پخش شد گفت کاخ سفید با اخراج ۳۵ روس مظنون به جاسوسی، ممکن است روسیه را بیش از اندازه مجازات کرده باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شان اسپایسر، سخنگوی آتی کاخ سفید در دولت ترامپ به شبکه خبری ABC آمریکا گفت که ترامپ از نهادهای اطلاعاتی آمریکا در این باره پرس و جو خواهد کرد. دولت باراک اوباما هفته گذشته ۲ مرکز اطلاعاتی روسیه را بخاطر آنچه که هک گروه‌های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ خوانده بود، تحریم کرد. اوباما همچنین در ادامه اعمال تحریم‌ های سخت علیه روسیه دستور داد تا این کشور ۲ تاسیسات آمریکایی را تخلیه کند.

اسپایسر گفت: «ما می پرسیم چرا به این سنگینی؟ ۳۵ نفر اخراج شده اند و ۲ مرکز تعطیل شده، آیا این متناسب با کاری که آنها کرده اند هست؟ شاید باشد، و شاید هم نباشد، ما باید این سوال را بکنیم.»

ترامپ قرار است یکشنبه به نیویورک بازگردد، و در هفته جاری با مقامات اطلاعاتی آمریکا در این باره جلسه داشته باشد.

روز شنبه ترامپ در مورد دست داشتن روسیه در هک کامپیوتری مقامات حزب دموکرات ابراز تردید کرد.

ترامپ گفت: «اگر ما مطمئن نباشیم این ناعادلانه نیست؟ این ممکن است کار افراد دیگری باشد. من چیزهایی می دانم که بقیه از آن اطلاع ندارند، پس نمی شود خیلی مطمئن بود».

او بدون آنکه اطلاعات بیشتری بدهد گفت که در روز سه شنبه یا چهارشنبه مطالبی را مطرح خواهد کرد. روابط آمریکا و روسیه از زمان پایان جنگ سرد تا کنون به این تیرگی نبوده و هنوز روشن نیست که ترامپ بعد از آغاز ریاست جمهوری خود در ۲۰ ژانویه آیا اقدامات اوباما را لغو خواهد کرد یا نه؟

اسپایسر گفت بعد از آنکه چین در سال ۲۰۱۵ اطلاعات کارکنان دولت آمریکا را هک کرد «هیچ اقدام علنی انجام نشد. وقتی اطلاعات خصوصی میلیون‌ها نفر و از جمله کدهای امنیتی آنها لو رفت هیچ گونه اقدامی صورت نگرفت».

او افزود: «پس این سوال مطرح می شود که شاید یک مجازات سیاسی در پس این تصمیم دیپلماتیک باشد».

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا می گویند که روسیه در هک سازمان حزب دموکرات آمریکا و عملیات آن پیش از انتخابات این کشور دست داشته است. این سازمان‌ها می گویند که هدف از هک سایبری روسیه کمک به ترامپ در شکست دادن هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی او بوده است. روسیه این اتهام را رد می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید