افرایش قیمت نفت در اولین روز معامله سال ۲۰۱۷

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قیمت نفت در اولین ساعات دادوستد سال ۲۰۱۷ افزایش یافت، با این امید که توافق تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک برای کاهش تولید باعث کاهش عرضه نفت خواهد شد. این توافق از روز یکشنبه لازم الاجرا شد.

قیمت نفت خام برنت با ۰.۵۵ درصد افرایش در روز سه‌شنبه در بازارهای آسیا به ۵۷.۱۳ دلار معامله شد در حالی که نفت تکزاس هم در این روز با ۰.۶ درصد افرایش به ۵۴.۰۴ دلار رسید.

روز اول ژانویه توافق کشورهای عضو سازمان صادرکننده نفت (اوپک) با کشورهای غیراوپک مانند روسیه که در ماه نوامبر گذشته به امضا رسید به اجرا گذاشته می شود. بر اساس این توافق قرار است کشورهای تولیدکننده نفت ۱.۸ میلیون بشکه از تولید نفت روزانه خود بکاهند.

ناظران بازار نفت می‌گویند که ماه ژانویه ماه آزمون اجرای این توافق خواهد بود.

ریک اسپونر، کارشناس امور نفتی در سیدنی استرالیا به خبرگزاری رویترز گفت: «بازارهای جهانی نظاره‌گر شواهد کاهش تولید نفت در ماه ژانویه خواهند بود. به احتمال قوی کشورهای اوپک و غیراوپک دستکم در اولین روزهای ژانویه به مفاد این قرارداد عمل خواهند کرد».

لیبی یکی از دو کشور اوپک که بر اساس این قرارداد از کاهش تولید معاف شده‌اند، تولید نفت خود را در ماه دسامبر ۸۵ هزار بشکه در روز افزایش داده و به ۶۸۵ هزار بشکه در روز رسانده است.

عمان یکی دیگر کشورهایی تولیدکننده خارج از اوپک به خریداران نفت خود اطلاع داده که از ماه مارس ۵ درصد از تولید نفت خود را خواهد کاست.

روسیه، تولیدکننده عمده غیراوپک، تولید نفت خود در ماه دسامبر را تغییر نداده و در حد ۱۱.۲۱ میلیون بشکه در روز نگهداشته است. اما این کشور آماده می شود تا در نیمه اول سال ۲۰۱۷ به میزان ۳۰۰ هزار بشکه از تولید نفت خود بکاهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید