افزایش کشته شدگان حمله به کلوب شبانه در استانبول به ۳۹ تن.. مهاجم همچنان فراری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نیروهای پلیس استانبول ترکیه جستجو برای یافتن عامل حمله مسلحانه به کلوب شبانه در این شهر را آغاز کرد.

شمار کشته شدگان این حمله که شامگاه آغاز سال میلادی ۲۰۱۷ روی داد، به ۳۹ تن رسید؛ حمله‌ای که مسئولان آن را «اقدامی تروریستی» توصیف کردند.

مهاجم یا مهاجمان هنگام ورود به کلوب شبانه «رینا» حدود سال ۱۵: ۱ نیمه شب، یک نیروی پلیس و یک غیرنظامی را کشتند. پس از آن به صورت بی‌هدف به سمت حاضران در کلوپ شبانه، آتش گشوده شد.

برخی شاهدان عینی از چند مهاجم مسلح سخن گفتند اما مقام‌های مسئول این اطلاعات را تایید نکردند.

سلیمان سویلو وزیر کشور سعودی گفت که ۱۵ یا ۱۶ تن از کشته شدگان خارجی هستند و تا کنون هویت ۲۱ تن از قربانیان شناسایی شده است. او افزود که ۶۹ تن دیگر در بیمارستان‌ها بستری هستند که حال ۴ تن از آن‌ها وخیم است.


سویلو به خبرنگاران گفت: «عملیات جستجو برای یافتن مهاجم تروریست آغاز شده است. امیدواریم به زودی دستگیر شود».

حمله در حالی روی داد که ترکیه در تلاش است از پیامدهای کودتای نافرجام و سلسله‌ای از انفجارهای خونبار از جمله در استانبول و آنکارا،‌‌ رها شود. گروه داعش متهم برخی از این حملات بوده اما مسئولیت برخی از حملات را هم گروه‌های مسلح کُرد بر عهده گرفتند.

شبکه «سی. ان. ان تورک» گزارش داد که هنگام حمله، حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن در کلوب شبانه حضور داشتند و آغاز سال نوی میلادی را جشن می‌گرفتند. برخی از حاضران هنگام تیراندازی، خود را به آب‌های تنگه بسفر پرتاب کردند و نیروهای پلیس آن‌ها را نجات دادند.


واصب شاهین فرماندار استانبول در این باره گفت: «مهاجم تروریست حامل اسلحه‌ای دوربرد بود... او عملیات وحشیانه خود را انجام داد و به سمت بی‌گناهانی که تنها سال نو را جشن می‌گرفتند، آتش گشود».

کاخ سفید آمریکا هم اعلام کرد باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور که در حال سپری کردن تعطیلات در منطقه هوایی است، با تسلیت به دولت و ملت ترکیه، از دستگاه‌های ذی ربط آمریکا خواست کمک‌های لازم را به مقام‌های ترکیه ارائه دهند.

وزیر کشور ترکیه و فرماندار استانبول از یک مهاجم مسلح سخن گفتند. اما برخی گزارش‌ها می‌گوید که بیش از یک مهاجم در حمله شرکت کرده بودند و یکی از آن‌ها لباس بابا نوئل به تن کرده بود. او سپس برای اینکه بتواند از محل حادثه فرار کند، این لباس را درآورده بود.

روزنامه حریت هم به نقل از شاهدان عینی از وجود شماری از مهاجمان مسلح خبر داد.

۱۰ آمبولانس و شماری از خودروهای پلیس، به سرعت خود را به کلوب شبانه واقع در محله اورتاکوی رساندند. این کلوب زیر یکی از پل‌های واقع است که بر روی تنگه بسفر ساخته شده است.

سیفا بویداس فوتبالیست اهل ترکیه در توییتر خود نوشت: «من شلیک آتش ندیدم اما صدای گلوله‌ها را شنیدم. مردم فرار می‌کردند. پلیس به سرعت مداخله کرد».

او ادامه داد: «دوست دخترم کفش پاشنه بلند به پا داشت. او را بر روی کولم گذاشتم و از کلوپ خارج شدیم».


روزنامه حریت به نقل از محمد کوجارسلان صاحب کلوب شبانه رینا نوشت که تدابیر امنیتی در ۱۰ روز گذشته در پی وجود گزارش‌های آمریکایی از حمله‌ای احتمالی، اتخاذ شده بود.

ترکیه، عضو پیمان ناتو، در ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه گروه داعش، مشارکت می‌کند این کشور با تهدیدهای امنیتی متعددی روبرو است از جمله تهدیدهای نشات گرفته از جنگ در سوریه.

از ماه اوت گذشته، ترکیه مداخله نظامی خود را در شمال سوریه علیه شبه نظامیان داعش و گروه کُرد آغاز کرد. همچنین با شورش مسلحانه گروه‌های کُرد در جنوب شرق کشور مقابله می‌کند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید