چین محدودیت‌های شدیدی علیه تایوان اعمال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع نزدیک به فرماندهان ارشد نظامی چین می‌گویند، ارتش این کشور نسبت به حمایت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا، از تایوان نگران است و اقدام‌های شدیدی علیه این جزیره اعمال خواهد کرد تا مانع از اعلام استقلال آن شود.

این منابع می‌گویند که یکی از اقدامات چین برگزاری رزمایش‌های نظامی در اطراف این جزیره خواهد بود که دولت چین آن را یک استان نافرمان به حساب می‌آورد. اقدام دیگر محدودیت‌های اقتصادی برای درهم شکستن تایوان است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند هنوز معلوم نیست آیا اقدامی صورت گرفته باشد، اما موضوع تایوان این روزها موضوع مورد بحث مقامات بالای ارتش خلق چین است.

ترامپ که قرار است ۲۰ ژانویه ریاست قوه مجریه آمریکا را به دست بگیرد، در ماه جاری با رییس‌جمهوری تایوان تلفنی گفت‌وگو کرد و سیاست چند دهه اخیر آمریکا در مورد «چین واحد» را زیر سوال برد. چین از آن بیم دارد که سیاست جدید آمریکا باعث تقویت جدایی‌خواهی در تایوان شود.

یک منبع نزدیک به رهبری چین گفت: «اگر ترامپ سیاست چین واحد را نادیده بگیرد، از خط قرمز ما عبور خواهد کرد».

مقامات وزارت دفاع چین در این باره اظهار نظری نکرده‌اند، اما یک مقام در سازمان اطلاع‌رسانی این وزارتخانه گفت که موضع چین در این باره کاملا روشن و منطبق با قانون ضد جدایی‌طلبی سال ۲۰۰۵ است که می‌گوید در صورتی که چین ظن به جدایی‌طلبی تایوان ببرد از نیروی نظامی علیه این جزیره استفاده خواهد کرد.

چن چونگ چی، سخنگوی وزارت دفاع تایوان هم در این ارتباط گفت: «ما کاملا آماده هستیم، برای بدترین شرایط برنامه‌ریزی می‌کنیم و آماده پذیرش بهترین شرایط هستیم».

چین نسبت به خانم تسای اینگ ون، رییس‌جمهوری تایوان، بدگمان است. تسای سال گذشته به رییس‌جمهوری تایوان برگزیده شد و بارها اعلام کرده است که خواهان حفظ صلح با چین است، اما این اظهارات از نگرانی چین در این باره کم نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید