پوتین در واکنش به اخراج دیپلمات های روسیه از آمریکا: مسکو تلافی نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوري روسیه روز جمعه در واکنش به اقدام کاخ سفید در اخراج 35 دیپلمات روس از آمریکا گفت که مسکو به تلافی تحریم های واشنگتن هیچ یک از دیپلمات های این کشور را اخراج نخواهد كرد. وی در عین حال گفته که روسیه حق اقدام متقابل علیه آمریکا را برای خود محفوظ می‌دارد.

پوتین گفته که اقدامات اخیر آمریکا، تحریک‌ کننده و با هدف ضربه زدن به روابط دو کشور صورت گرفت. وی گفت که مسکو پیش از هر اقدامی علیه واشنگتن، در انتظار واکنش دونالد ترامپ رئيس‌جمهوری منتخب آمریکا خواهد ماند.

رئیس‌جمهوری روسیه در ادامه گفت: «اما ما تا سطح یک دیپلماسی غیرمسئولانه سقوط نخواهیم کرد و برای دیپلمات‌های آمریکا مشکلی ایجاد نخواهیم کرد.»

وی افزود:« متاسفم از اینکه اداره اوباما فعالیتش را اینگونه به پایان می‌برد، اما قبل از هر چیز برای خانواده وی سال خوشی را آروز می‌کنم.»

رئيس‌جمهوری روسیه همه دیپلمات‌های آمریکایی در روسیه را برای حضور در جشن سنتی سال نو میلادی که هر سال در کاخ کرملین برگزار می‌شود دعوت کرد.

آمریکا به دیپلمات‌های روسی 72 ساعت فرصت داده است تا خاک این کشور را ترک کنند. اوباما پیش از این قول داده بود که روسیه با تبعات منفی اقداماتش در رابطه با انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا روبه‌رو خواهد شد.

خبرگزاری‌های روسیه، پیشتر گزارش داده بودند که این کشور تصمیم گرفته در واکنش به اقدام باراک اوباما، 35 نفر از دیپلمات‌های آمریکا را از روسیه اخراج کند.

بر اساس گزارش‌ رسانه‌های روسیه، سرگی لاوروف وزیر خارجه این کشور، پیشنهاد اخراج 35 دیپلمات آمریکا از روسیه را به ولادیمیر پوتین داده است.

در همین حال لاوروف تاکید کرده که روسیه این اقدام آمریکا را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

از سوی دیگر، «دیمیتری مدودف» نخست‌وزیر روسیه امروز جمعه اعلام کرد، دولت «باراک اوباما» در شرایطی که ماه آخر خود در کاخ سفید را سپری می‌‌کند، متأسفانه مسیر احیای روابط با روسیه را که در نخستین روزهای روی کار آمدنش مطرح کرد به «تقلاهای واپسین روزهای حیات خود علیه روسیه» تغییر داده است.

نخست‌ وزیر روسیه در حساب توییتری خود نوشت: «متأسفانه دولت اوباما حیات خود را در تلاش با احیای همکاری‌ها با روسیه آغاز کرد و آن را در تقلا برای مقابله با روسیه به پایان می‌رساند. خدا حافظ.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید