تحریم‌های جدید واشینگتن علیه مسکو.. آمریکا ۳۵ دیپلمات روسیه را اخراج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت آمریکا پنجشنبه ۲۹ دسامبر، ضمن اعلام بسته‌ای جدید از تحرمی‌ها علیه روسیه، از اخراج ۳۵ دیپلمات روس، از خاک خود خبر داد. به این دیپلمات‌ها که در واشینکتن و سان فرانسیسکو فعالیت می‌کنند، حد اکثر ۷۲ ساعت مهلت داده شده تا تا خاک ایالات متحده را ترک کنند؛

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داده که ۳۵ دیپلمات اخراج شده در حقیقت کارمندان سازمان اطلاعات روسیه هستند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام مسئول آمریکایی اعلام کرد که دولت این کشور، دو مجتمع روسی را در مریلند و نیویورک خواهد بست؛ دو مجتمعی که به گفته این مقام مسئول، برای فعالیت‌های اطلاعاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این مقام مسئول آمریکایی گفت که دیپلمات‌های روس از ظهر جمعه از ورود به این دو مجتمع، منع خواهد شد.

او همچنین افزود که اقدام‌های آمریکا در واکنش به ایجاد مزاحمت برای دیپلمات‌های آمریکایی در روسیه و برخی فعالیت‌های دیپلمات‌های روس در آمریکا صورت می‌گیرد.

در همین حال باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که اقدام‌ها علیه روسیه «واکنشی مناسب به تلاش‌های مسکو برای ضربه زدن به منافع آمریکا است که نقض قواعد رفتار بین المللی به شمار می‌آید».

اوباما با اشاره به حملات سایبری گسترده‌ای که سازمان‌های آمریکایی در معرض آن قرار گرفت، افزود: «فعالیت هک کردن سیستم‌ها و فاش کردن اطلاعات آن‌ها به طور حتم از سوی بالا‌ترین سطوح در دولت روسیه صورت گرفت».

رئیس جمهوری آمریکا با اعلام اتخاذ سلسله تدابیر تحریمی علیه روسیه گفت: «آمریکا ۹ شخصیت حقیقی و حقوقی روس را از جمله یک سازمان اطلاعاتی، ۴ افسر اطلاعاتی و ۳ شرکتی که به دستگاه اطلاعات روسیه کمک‌های مادی ارائه کرده‌اند، در فهرست تحریم‌های خود قرار دارد».

او بار دیگر روسیه را به دخالت در انتخبات ریاست جمهوری آمریکا از راه حملات سایبری متهم کرد و گفت: «تحریم‌ها در همین حد متوقف نخواهد شد». او افزود: «ایالات متحده در زماانی که مناسب ببیند، اقدام‌های بیشتری انجام خواهد داد به ویژه در خصوص عملیاتی که هنوز کشف نشده است».

پیش‌تر هم دولت آمریکا، روسیه را به حملات سایبری علیه سازمان‌های خود به ویژه با هدف مداخله در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرده بود.

در جریان تبلیغات انتخابات، کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون نامزد حزب دمکرات که اوباما هم از آن حزب است، متحمل بیشترین میزان حملات سایبری شد. ایمیل‌های کلینتون هم در این انتخابات هک شد. در ‌‌نهایت هم بر خلاف نظرسنجی‌ها، دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد.

وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به اقدام‌های آمریکا اعلام کرد که آنچه ایالات متحده انجام داد «غیر سازنده» است و به روابط دو جانبه «آسیب بزرگی خواهد رساند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید