کری: شهرک سازی‌ها برای اسرئیل امنیت نمی‌آورد.. تنها راه حل برپایی دو کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا چهارشنبه ۲۸ دسامبر با انتقاد شدید از سیاست‌های شهرک سازی اسرائیل، تاکید کرد که اسرائیل باید «حقیقت سخت» را بشنود که تنها راه حل بحران و دست یابی به صلح در آن منطقه، برپایی دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری که حدود سه هفته پیش از انتقال قدرت در آمریکا به دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب در مقر وزارت امور خارجه آمریکا در واشینگتن سخن می‌گفت، از اقدام آمریکا در دادن رای ممتنع به قطعنامه شورای امنیت سازان ملل متحد که شهرک سازی‌های اسرائیل را در مناطق اشغال شده فلسطینی ممنوع کرد، دفاع کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، جمعه ۲۳ دسامبر با تصویب قطعنامه‌ای از اسرائیل خواست شهرک سازی‌ها در مناطق اشغال شده فلسطین را متوقف کند.

قطعنامه را در حالی تصویب شد که در اتفاقی نادر، آمریکا حامی همیشگی اسرائیل، نه تنها به قطعنامه رای ممتنع داد بلکه آن را وتو نکرد.

کری در سخنان خود گفت: «این رای ما بر اساس اعتقاد و ارزش‌های آمریکا است. من وظیفه‌ام دفاع از منافع آمریکاست. برخی فکر می‌کنند ما باید با همه چیز موافق باشیم، اینطور نیست».

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: «آمریکا باور دارد این شهرک سازی‌ها راهی مقابل راه حل دو کشور اسرائیل و فلسطینی‌ها است».

کری با اشاره به کمک‌های آمریکا به اسرائیل در دولت فعلی گفت: «ما همواره از اسرائیل پشتیبانی کردیم. یک نمونه از این کمک‌ها مجهز کردن اسرائیل به گنبد آهنین بود. ما در اوج بحران اقتصادی، اسرائیل را پشتیبانی مالی کردیم. چطور می‌گویند ما به اسرائیل بی‌توجهیم در حالی که بیش از نیمی از کمک‌های خارجی ما به جهان، به اسرائیل می‌رسد».

او افزود: «اکثریت اتفاق نظر دارند که راه حل بحران، برپایی دو کشور اسرائیل و فلسطین است. اما اینقدر کارشکنی شده که همه نا‌امید شده‌اند. شهرک سازی اسرائیلی‌ها نقشی در ایجاد امنیت آن‌ها ندارد. در مقابل آرزوهای فلسطینی‌ها را نادیده می‌گیرد».

جان کری ادامه داد: «در سوی مقابل برخی گروه‌ها مثل حماس حتی اسرائیل را قبول ندارند. آن‌ها از کشته شدن اسرائیلی‌ها خوشحالی می‌شوند».

او با انتقاد از برخی مقام‌های اسرائیل گفت: «برخی از مقام‌های فعلی اسرائیل می‌گویند راه حل دو کشوری را قبول نداریم. آن‌ها به دنبال یک کشور اسرائیل هستند. این ما را کجا می‌برد؟»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید