آناتولی: ترکیه و روسیه برسرآتش‌بس سراسری در سوریه توافق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری آناتولی گزارش داده است که ترکیه و روسیه، پیش از نشست آستانه، درباره آتش‌بس سراسری در سوریه به توافق رسیدند؛ خبری که روسیه آن را تایید نکرده است.

گزارش خبرگزاری آناتولی می‌گوید که ترکیه و روسیه بر سر آغاز آتش‌بس سراسری در سوریه از نیمه‌شب چهارشنبه به توافق رسیدند.

بنا بر این گزارش، مبارزه با «گروه‌های تروریستی» شامل این توافق نمی‌شوند و دو طرف اظهار امیدواری کرده‌اند که این توافق در صورت موفقیت می‌تواند بستر مناسبی برای گفتگوهای سیاسی نظاماسد و اپوزیسیون در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان باشد».

این گزارش می‌افزاید که ترکیه و روسیه توافق کرده‌اند به همه طرف‌های درگیر پیشنهاد دهند تا آتش‌بس برقرار در حلب را که به شهروندان و جنگجویان اپوزیسیون فرصت داد از شهر خارج شوند را در سرتاسر کشور بسط دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه از اظهار نظر درباره این گزارش که خبرگزاری آناتولی آن را منتشر کرد، سرباز زده و گفت: «فعلا درباره این گزارش نظری ندارم».

روسیه، ترکیه و ایران هفته گذشته و پس از گفتگوهای مسکو، برای می‌انجیگری برای صلح در سوریه اعلام آمادگی کردند. پس از پایان گفتگوهای مسکو، سه کشور بیانیه‌ای را منتشر کردند که در آن اصول اساسی صلح در سوریه مطرح شده بود. براساس این بیانیه، این اصول باید در هر گونه توافقی لحاظ شود.

ترکیه و روسیه در دو سوی بحران سوریه قرار گرفته‌اند. آنکارا بار‌ها خواستار کناره‌گیری بشار اسد از ریاست جمهوری شده و مسکو و تهران تمام قد پشت سر اسد ایستاده و او را حمایت کرده‌اند. روابط مسکو و آنکارا پس از سرنگون کردن هواپیمای روسی در آسمان ترکیه، بحرانی شده بود، اما در ماه‌های اخیر و پس از عادی‌شدن روابط دو کشور در نتیجه عذرخواهی اردوغان، روسیه و ترکیه برای حل بحران سوریه همکاری را آغاز کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید