ترکیه: صلح در سوریه با حضور بشار اسد «محال» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه چهارشنبه ۲۸ دسامبر اعلام کرد که هرگونه روند انتقالی برای دست یابی به صلح در سوریه با حضور بشار اسد «محال» است و اپوزیسیون آن را نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چاووش اغلو تاکید کرد که ترکیه توافقی برای رسیدن به آتش بس تهییه کرده است.

این در حالی است که پیش از این خبرگزاری آناتولی ترکیه، از به دست آمدن توافقی برای آتش بس سراسری در سوریه میان آنکارا و مسکو خبر داده بود.

کرملین، کاخ ریاست جمهوری روسیه، گزارش حاکی از توافق بر سر آتش بس سراسری در سوریه میان ترکیه و روسیه را تایید نکرد.

دمتری پیسکوف سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالی درباره صحت گزارش به خبرنگاران گفت: «در حال حاضر نمی‌توانم به این سوال پاسخ گویم... اطلاعات کافی در این باره ندارم».

او ادامه داد: «ما با دوستانمان در ترکیه به طور دائم در تماس هستیم تا درباره جزئیات مختلفی که قرار است در مذاکرات احتمالی در آستانه (پایتخت قزایستان) اجرا شود، به توافق برسیم».

او گفت: «تمام این مسائل به منظور یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه صورت می‌گیرد».

ترکیه و روسیه در دو سوی بحران سوریه قرار گرفته‌اند. آنکارا بار‌ها خواستار کناره‌گیری بشار اسد از ریاست جمهوری شده و مسکو و تهران تمام قد پشت سر اسد ایستاده و او را حمایت کرده‌اند.

روابط مسکو و آنکارا پس از سرنگون کردن هواپیمای روسی در آسمان ترکیه، بحرانی شده بود، اما در ماه‌های اخیر و پس از عادی‌شدن روابط دو کشور در نتیجه عذرخواهی اردوغان، روسیه و ترکیه برای حل بحران سوریه همکاری را آغاز کرده‌اند.

صبح چهارشنبه خبرگزاری آناتولی گزارش داده است که ترکیه و روسیه، پیش از نشست آستانه، درباره آتش‌بس سراسری در سوریه به توافق رسیدند.

این گزارش می‌گوید که ترکیه و روسیه بر سر آغاز آتش‌بس سراسری در سوریه از نیمه‌شب چهارشنبه به توافق رسیدند.

بنا بر این گزارش، مبارزه با «گروه‌های تروریستی» شامل این توافق نمی‌شوند و دو طرف اظهار امیدواری کرده‌اند که این توافق در صورت موفقیت می‌تواند بستر مناسبی برای گفتگوهای سیاسی نظام اسد و اپوزیسیون در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان باشد».

البته شورای ملی اپوزیسیون می‌گوید تا کنون در جریان مذاکرات احتمالی در آستانه قرار نگرفته و دعوتنامه‌ای در این باره دریافت نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید