بازدید نخست‌وزیر ژاپن از هاوایی در سالگرد حمله به پرل‌هاربور

شینزو آبه گفت که ژاپن دیگر هرگز آغازگر جنگ نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به همراه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در یک حرکت نمادین از پرل هاربور دیدار کرد تا یاد سربازان آمریکایی کشته شده در حمله ژاپن به این جزیره در طی جنگ جهانی دوم را گرامی دارد. آبه گفت که ژاپن دیگر هرگز آغازگر جنگ نخواهد بود.

به گزارش رویترز، این دیدار فقط چند هفته قبل از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ریاست جمهوری منتخب آمریکا صورت می گیرد، تا نشانه‌ای از استحکام روابط دو کشور آمریکا و ژاپن باشد. گفته می‌شود که روابط دو کشور در دوران ریاست جمهوری ترامپ ممکن است دستخوش پیچیدگی‌هایی شود.

آبه گفت: «من از صمیم قلب به تمامی زنان و مردانی که جان خود را در این مکان در جنگ از دست دادند تسلیت می‌گویم. ما مردم ژاپن عهد می‌کنیم که هرگز دیگر وحشت جنگ را تکرار نکنیم».

هواپیماهای نظامی ژاپن در ۷ دسامبر ۱۹۴۱ به پایگاه نیروی دریایی آمریکا در پرل هاربور حمله غافلگیرانه کردند، به این امید که ناوگان دریایی آمریکا در اقیانوس آرام را نابود کنند.

آبه از حمله ژاپن به پرل هاربور عذرخواهی نکرد تا هواداران محافظه‌کار خود در این کشور را نرنجاند. بسیاری در ژاپن بر این اعتقادند حمله به پرل هاربور و آغاز جنگ با آمریکا به خاطر تحریم‌های شدید اقتصادی آمریکا علیه ژاپن بوده است.

در ابتدای سال جاری اوباما نیز اولین رئیس‌جمهوری در راس قدرت در آمریکا بود که از هیروشیما بازدید کرد. اولین بمب اتمی در جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۴۵ توسط نیروی هوایی آمریکا روی این شهر انداخته شد.

ژاپن امیدوار است که این بازدید نشانه‌ای از استحکام روابط دو کشور باشد، به ویژه در زمانی که چین مشغول افزایش توانایی‌های نظامی خود است.

به گزارش خبرگزاری ژاپنی کیودو، آبه و اوباما در ابتدای این بازدید توافق کردند تا حرکت اولین ناو هواپیمابر چین در غرب اقیانوس آرام را زیر نظر بگیرند و اتحاد آمریکا-ژاپن را تقویت کنند.

این در حالی است که ترامپ اعلام کرده که از معاهده حاشیه اقیانوس آرام خارج خواهد شد و از کشورهای همپیمان خود خواهد خواست تا سهم بیشتری در هزینه‌های نظامی به عهده بگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید